Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?

Ülkemizde insanların temel ihtiyaçlarının başında barınma geliyor. İnsanlar günümüzde ki ev fiyatları nedeniyle birikim yaparak ev almakta zorlandıkları için ilk olarak bankalar tarafından sunulan konut kredilerine yöneliyor. Bazı dönemlerde çok cazip fiyatlara düşülse de genelde yüksek faiz oranları ile konut kredileri bankalardan sunuluyor.

birevim

Tabi bir bankanın konut kredisinin düşük olabilmesi için bankanın ilk amacının müşterilerine konut kredisi sağlaması olması gerekiyor. Ancak o zaman daha uygun konut kredisi faiz oranları çekiyor. 2021 Mayıs ayı itibariyle devlet bankaları ve özel bankalar tarafından sunulan konut kredi faiz oranlarına bakarak, yakından ev alma planınız varsa değerlendirmeniz mümkün olacaktır.

Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları

Bankaların sunduğu faiz oranlarına göre konut kredisi almak en doğru seçim olacaktır. Bunu basit bir mantıkla aktarmak doğru olacaktır. Bir malın aynı kalitede daha ucuzu varken, kimse gidip pahalı olan ürünü tercih etmez. Bunu da aynı mantıkla düşünenler genelde kazanlar olmaktadır.

 • Vakıfbank – %1,32
 • Ziraat Bankası – %1,37
 • Halkbank – %1,37
 • Akbank – %1,39
 • İş Bankası – %1,45
 • Yapı Kredi – %1,50
 • Garanti BBVA – %1,50
 • QNB Finansbank – %1,56
 • ING Bank – %1,59
 • TEB – %1,75
 • HSBC – %2,09

En öne çıkan bankaların 2021 Mayıs ayı itibariyle sundukları konut kredisi faiz oranları bu şekildedir. Tabi sadece bu oranlara bakarak karar vermek yanlış olacaktır. Dosya masrafı, alınan vergi oranlarını anlamak için yıllık kredi maliyet oranına bakmanız gerekiyor. Ancak bu sayede doğru banka kredisi tercihini yapmanız doğru olacaktır.

Konut Kredisi Hesaplama

Bunun için yapmanız gereken bankalar tarafından sunulan kredilere ve oranlarına göre hesaplama yaptırmanız gerekiyor. Ancak o zaman doğru tercihi yapmanız daha doğru ve kolay olacaktır. Yıllık maliyet oranı büyük bir kredi talebinde çok küçük bir oranda avantaj sağlaması dahi sizin binlerce TL kazanç elde etmeniz anlamına gelecektir.

O nedenle krediye, oranlara ve hesaplamasını yaptıktan sonra kararınızı vermek doğru olacaktır. Ancak o zamanda kendiniz için en uygun maliyetli krediyi bulabilir ve başvurunuzu ona göre yapabilirsiniz.

Konut Kredilerinde Bilinmesi Gerekenler

Ülkemizde konut kredileri minimum 3 ay ile genelde 120 aya kadar veriliyor. Garanti BBVA 240 ay vade seçeneği sunarken, QNB Finansbank 180 ay vade imkanı sunuyor. Banka kredileri ekspertiz tarafından belirlenen ev fiyatının %80’ine kredi veriyor.

Yani 500 bin TL’lik bir evin 400 bin TL’sine kredi imkanı sunuluyor. Geriye kalan %20’lik kısmı peşin ödemeniz gerekiyor. Bunu yapabilecek miktarda paranız yoksa bankalar bunun için kredi notu yeterli olan müşterilerine ihtiyaç kredisi kullandırıyor. Tabi bu daha yüksek bir faiz ile sunulduğu için tercihinizi yaparken bunu da dikkate almalısınız.

birevim

Leave a Comment

10 + 12 =