Konut Alımında Yeni Dönem

Konut alımında etkili olan banka faizleri, günümüzde artık yerini faizsiz sistemlere bırakmaktadır. Tefeciliğe dönen banka kredi işlemleri, çok ailenin mağdur olmasına neden olmuştur. Bu nedenle, yeni bir düzenlenme gündeme geldi. Faizsiz konut projeleri çalışmaları hız kazandı. Özel kurumların ve diğer kurumların Emlak konut projeleri çalışmaları dikkat çekmeye başladı.

birevim

Bankaların Faizli Çalışmaları

Banka kredilerinin faizli olması nedeni ile faiz artışları, faiz oranlarını yükseltmektedir. Bu durum da aldığınız evin fiyatının yükselmesine neden olmaktadır. Ev fiyatının %80’i kadarı için kredi veren bankalar, ödeme geciktiğinde yine faiz uyguluyorlar. Ödeme yapılamadığı zaman eve el konuyor. Verdiğiniz bütün paralar ve ev, bankaya kalıyor. Bu nedenle, günümüz şartlarında en iyi sistemi belirlemek için, faizin ne olduğunu bilmemiz gerekir.

Faizsiz Seçenekler Artmaktadır

Faizsiz seçenekler, faizli banka uygulamalarına göre artış sergilemektedir. Bu nedenle, faizsiz konut projeleri, ev alacak kişilerin tercihleri arasına giriyor. Faizsiz seçeneklerde, faizin ne olduğu bilinmelidir. Faiz, ticaretin zıttıdır. Ticarette kar-zarar vardır, ancak faizde yoktur, belli değişmeyen bir kar oranı vardır. Ticarette satılan malın karı alınırken, faizde para belli bir yüzde karla satılır. Faizde hizmet olmaz. Ancak ticarette hizmet ve alış-veriş olur. Bu şartları göz önünde tuttuğunuz zaman faizi anlayabilirsiniz.

Özel Kurumların Çalışmaları

Toki, yetimler, yoksullar ve emekliler için özel programlar düzenlemekte, toki konut projeleri ile gündeme gelmektedir. Faizin ne olduğunu bilerek, bu projeleri değerlendirmek gerekir. Banka kredisinden farkı olmazsa, faizsiz ev projesi olmaktan çıkar.

İmece usulü ile yıllardır çalışan kurumlar, ev sahibi olmak isteyenler için faizsiz ev sahibi olma olanakları sunmaktadır. Faizsiz ev sahibi olmak isteyenler için, özel projeler düzenlemektedirler. Evi aldıktan sonra, ev taksitlerini önden ödüyorsunuz. Belli bir zamanda kura ile ev çekilişleri yapılıyor. Daha sonra, ev taksitlerini evde oturarak ödüyorsunuz. Hizmet bedeli ödeyerek ev sahibi olma sisteminde ise, hizmet bedeli uygulaması vardır. Hizmet bedeli uygulamasında, evin taksitlerini ödüyorsunuz. Kuruma ise emlakçı komisyonu gibi bir bedel ödeniyor. Senetle ve peşinatsız uygulamalarda var. Size uygun bir uygulamanın olup olmadığını araştırarak öğrenebilirsiniz. Faizin ne olduğunu bilerek yapılan araştırmalar, faizsiz ev alımını kolaylaştıracaktır.

birevim

Leave a Comment

2 × 3 =