Kat İrtifakından Kat Mülkiyetine Geçiş İçin Gerekli Belgeler

Yeni bir iş yeri veya ev almışız tabi ki artık her şey günümüzde bina şeklinde olmaktadır. Bunun için hepimiz bir kat sahibi oluyoruz ve bizim katımız kat irtifakından artık teslim aldığımız zaman çıkması gerekiyor ve kat mülkiyeti sahibi olmamız gerekli. Bunun için yapılması gerekenler vardır bizde yeni bir binadan ev ve iş yeri satın alanlar ve ilk defa bir işyeri ve ev sahibi olanlar için bu belgelerin neler olduğundan bahsedeceğiz.

birevim

 1. GERÇEK KİŞİLERDE FOTOĞRAF

Tabi ki günümüz her işlerinde lazım olan fotoğraflar, mülkiyet için de gereklidir. Kat İrtifakından Kat Mülkiyetine Geçiş İçin Gerekli Belgeler, içinde belki de en önemlisi çünkü artık günümüzde fotoğraf olmadan herhangi bir işi yapmamız mümkün değildir. Siz sakın en az bir resim ile belgelerinizi götürmeyi unutmayın, zira bütün uğraşlarınız boşa gider.

 1. BİNA VASIFLI TAŞIMAZLARDA ZORUNLU DEPREM SİGORTASI

Günümüzün en büyük problemlerinden birisi olan Deprem, için deprem sigortası kesinlikle lazım. Daha önceden deprem sigortası olmadan evler veya işyerleri mülkiyete geçiyordu ama artık böyle bir durum mümkün değil, kesinlikle belgeler içinde bulunması lazım.

 1. YETKİLİ MAKAMCA ONAYLI MİMARİ PROJE

Bir bina yapılırken, mimari projenin onaylı proje olması zaten gereklidir. Ama siz Kat İrtifakından Kat Mülkiyetine Geçiş İçin Belgeler, için içinde bulunması lazım ki bir mülkiyete sahip olmanız için size izin verilebilsin.

 1. TÜM MALİKLERCE İMZALANMIŞ YÖNETİM PLANI

Yönetim planı imzalı belgeler her zaman, en başta tutulan belgeler arasında yer almaktadır. Ve kesinlikle sizde de bulunması lazım.

 1. YETKİLİ MAKAMCA VERİLEN YAPI KULLANMA İZNİ

Yapı kullanma izni, yetkili bir makamdan olmak kaydıyla sizin o evde veya işyerinde yaşama fırsatını size vermektedir. Bu yüzden bu belgeyi her zaman siz kendinizde de bulundurun ve mülkiyet içinde sakın unutmayın.

 1. NÜFUS CÜZDANI VEYA TEMSİL BELGESİ

Her işimizde olması gereken, bir nüfus cüzdanı kadar etkili olan kimlik kartımızda mutlaka mülkiyet içinde yanımızda bulunması gereklidir.

birevim

9 Comments

 • Kat irtifakı tapulu olan evlerin alırken pek tercih edilmediklerini öğrendikten sonra bizde eşimle gidip evimizi kat mülkiyetine geçirdik.

 • Bu belgeleri ayarlayıp gittikten sonra ne kadarlık bir ücret ödeyeceğimiz belli mi?

  • Merhaba Yağmur Hanım,
   Kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş 5-6 binlirayı bulabiliyor.

  • Merhaba Canan Hanım,
   Kat mülkiyeti tapusu direnizin tapusudur. Olması gereken kat mülkiyetidir. Bu nedenle vakit kaybetmeden kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş yapılmalıdır.

 • Evimiz kat irtifakı tapulu, ailemi ikna edemediğimden tapuyu değiştirtemiyorum. Bu şekilde kalmasının büyük bir sakıncası var mıdır?

  • Merhaba Selda Hanım,
   kat irtifakı dairenin tapusu değildir. Bu nedenle dairenizin tapusu niteliğini taşıyan kat mülkiyetine geçilmelidir.

 • Kat mülkiyetine geçiş için istediğimiz zaman belgelerimizle gidebiliyor muyuz yoksa bir zaman aralığı var mı?

  • Merhaba Derya Hanım,
   Evin yapımı tamamlandığı andan itibaren başvuru yapılmalıdır.

Leave a Comment

20 − 5 =