Kagir Nedir?

Kullanılacak olan Tuğla, kullanacak olan beton, kullanılacak olan yığma taş gibi organik olmayan malzemeyle inşa edilmiş bütün yapılara kâgir denir. Kâgir olarak inşa edilmiş yapılar, işinde uzmanlaşmış olan inşaat mühendisleri tarafından tespit edilmiş olup, herhangi bir iskelet sistemine sahip olmayan yapıların ismine verilen bütündür

birevim

Kâgir Yapı Açıklaması

Kâgir olarak uygun görülüp inşa edilen ve dış duvarları net bir şekilde beton, uygun görülmüş taş, uygun görülmüş tuğla ve dikkatlice kullanılan madeni levhalardan olup, taban ve tavanları ise kesinlikle ahşaptır. Çatıları temel alındığında ise, kiremit kullanılmakta, arduaz olmakta, sert ve kesinlikle dayanıklı kaplama veya birbirinden farklı olan madeni levhalar gibi dikkatli bir biçimde inşa edilecek şekilde, yangına dayanıklı maddeler ile etrafını kaplamaktadır.

Biraz Daha Farklı Kâgir Yapı Olan Yarım Kâgir Yapı Nedir?

Yarım kâgir olarak yapılanan ve tanımlanan binalar ise net bir şekilde taşıyıcı kolonları olmayan, dış duvarları ve iç duvarları bundan ayrı olarak da taban ve tavanları uygun olan beton,iyi kesilmiş taş, dayanıklı olan tuğla, briket gibi, sağlık önlemleri alınması gereği yanmaz malzeme ile yapılan binalardır.

Arsa Sahibi Olunduktan Sonra Kâgir Yapı İnşa Edilebilir mi?

Türkiye’de birçok konuda yönetmelikler vardır, en hassaslarından biri de tabii ki geçmişte birçok can yakan deprem ile alakalı olmaktadır. Deprem yönetmeliğinde ise bu konuda uygun görülüp yapılan değişiklik ve bu yönetmeliğin çok dikkatli bir biçimde denetlenip, tamamen uzmanların eline bırakılmış bir biçimde sıkı bir şekilde uygulanması, kâgir binaların inşasını çok net bir şekilde önlemektedir.Deprem yönetmeliğinin almış olduğu ve çok dikkatli bir biçimde yasa olarak sunduğu şekilde uygun olmak zorundadır, neticesinde yönetmeliğe göre inşa edilecek olan binalar çok sağlam demir ya da iyi malzeme alaşımla oluşturulmuş olan çelikle inşa edilmelidir. Bu sebepten ötürü uygun olmayan kâgir yapı inşası küçük yerleşim alanları ancak ve ancak ile sınırlı kalmak zorundadır. Devlet tarafından uygun görülmüş olan arsaya kâgir yapının inşa edilebilmesi için belediyeden özel olarak izin almak kurallar gereği mecburidir.

 

birevim

Leave a Comment

12 + four =