İzmir Konut Satışlarında Aylara Göre Yükselişte

Türkiye’nin üçüncü büyük ili olarak kabul gören İzmir, konut yatırımları hususlarında gelişme gösteren ve değer kazanan bölgeler arasında yerini almaktadır. Özellikle TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından yapılan analizlere göre Mart ayı içerisinde konut satışlarının yükseldiği görülmektedir. Geçen yıl Mart ayı içerisinde konut satışlarının 7.549 olduğu aktarılmıştır. 2017 verilerinde Mart ayındaki satış grafiklerinde ise oranın %6.8 oranında artarak 8.059 olduğu görülmüştür. Bu önemli artış, yıllara göre İzmir’deki konut satışlarını ve yatırımlarını oldukça etkili bir noktaya getirmekte olduğunu da yansıtıyor.

birevim

İzmir üzerinde aynı zamanda önceki yılın Mart ayında ipotekli konut satışlarının oranında %24,7’lik bir artış olmuş ve satışlar 3 bin 392 konut ile oldukça olumlu bir geri dönüş almıştır. Fakat 2017 yılındaki %42’lik artış ile ipotekli konut satışlarının oldukça yoğun olarak yapıldığı görülmüştür. Bu ipoteklerin %34’ünü ilk satışlar oluştururken, %66’lık kısmını ise ikinci el konutlar üzerinden yapılarak sonuçların alındığı görülmektedir. Tüm bunlar ele alındığında tokiden ev almak istiyorum diyenler için de İzmir’de önemli fırsatların olduğunu ve buna uygun olarakta konut satışlarının yükselmekte olduğu görülebiliyor.

Konut Satışlarının Büyük Oranları Karşıyaka’da

İzmir için önemli bölgeler arasında yer alan Karşıyaka üzerinde konutların en fazla satışının bu bölgede olduğu tespit edilmiştir. Karşıyaka’da satılan konutlar 1063 ile en ön sırayı almıştır. Bunu takip eden diğer ilçelere bakıldığında Bucada 876, Karabağlar’da 676, Torbalı’da 608, Çiğli’de 579, Konak’ta 476, Bornova’da 449, Bayraklı’da ise 366 konut satışlarının 2017 yılının Mart ayında gerçekleşmekte olduğu aktarılmıştır.

Tüm bu istatistikler ışığında tokiden ev almak isteyenler içinde Türkiye’de önemli satış değerleri bulunmaktadır. Fakat analiz verilerine devam edildiğinde konut satışlarının Şubat ayı içerisinde en fazla Çiğli’de artışın olduğu da belirtiliyor. Çiğli’deki satış oranının %47 oranında Şubat ayı için arttığı ifade edilmektedir. İzmir özellikle çeşitli bölgelerde yatırım alanları, geri dönüşüm projeleri ve yeni projeler ışığında çeşitli bölgelerde gelişim göstererek konut satışlarında önemli değerleri de yakalıyor. Yatırımcılar temel analizlere bakarak, İzmir için iyi bir yatırım alanı oluşturabilirler.

birevim

Leave a Comment

eighteen − 3 =