İslami Mortgage Nedir?

Ev almak çok önemli bir ihtiyaç durumundadır. Ev alımı için birkaç farklı seçenek bulunmaktadır. Bu seçenekleri sıralayacak olursak; kredi ile ev satın alma, peşin ev satın alma, Mortgage ile ev satın alma, İslami Mortgage ile ev satın almak olarak ev alma metotları bulunmaktadır. Bu sistemler arasında en güzeli kesinlikle peşin olarak alınan evlerdir. Bu durum en zararsız ve temiz olan yöntem olmasına rağmen, bir ev bedeli paranın nakit olarak bulunması ihtimalinin zor olması sebebiyle pek tercih edilmemektedir.

birevim

Kredi İle Ev Satın Alma

Nakit parası bulunmayanlar veya elindeki nakit miktarının ev alımı için yeterli olmayanların kullanmış oldukları bir metottur. Bu yöntem ile milyonlarca kişi ev sahibi olmaktadır. Bu sistem devlet tarafından da desteklenmektedir. Bu destek diğer kredilere verilen vade süresinin artırılması ve faizden vergi alınmaması olarak sunulmaktadır. Bu sebep ile ihtiyaç kredileri faiz oranları ile konut kredisi faiz oranları arasında oldukça büyük bir fark bulunmaktadır.

Devletin desteklemesi ve ödeme sisteminin oldukça cazip olmasına rağmen büyük bir kesim bu yöntem içerisinde faiz bulunması sebebiyle bu yöntemi kullanmamaktadır. Bu yöntemi dini hassasiyetleri olan kişilere göre hazırlayan ve müşterilere sunan bazı finans kuruluşları bulunmaktadır. Bu finas kuruluşlarının surmuş oldukları hizmete İslami Mortgage denilmektedir. Peki, bu İslami Mortgage Nedir?

Faizsiz Konut Alma

Faizsiz konut almak isteyenler için İslami Mortgage son zamanlarda oldukça kullanılmaktadır. İslami Mortgage Nedir? Sorusunun cevabına gelinecek olursa;

Bu sistim nakit para üzerinden dönmeyen ev alım ve satım işlemine denilmektedir. Finans kuruluşu sizin almak istediğiniz evi kendisi satın alarak üzerine kar koymak suretiyle vadeli olarak sizi satışını yapmaktadır. Burada her hangi bir faiz işlemi uygulanmamaktadır. Ticaret esasları üzerinden bir alım ve satım işlemi olması sebebiyle dini hassasiyeti olan vatandaşlar tarafından oldukça yoğun bir şekilde tercih edilmektedir.

Bu kurumlar bankalar gibi faiz esası üzerine çalışan kurumlar değildir. Bu finans kuruluşları ticaret esasları üzerine çalışan kurumlar olması sebebiyle İslam alimleri tarafından cevaz verilmektedir.

birevim

Leave a Comment

3 × five =