İnşaat Sektörünün Bu Yıl %5 Büyümesi Bekleniyor

Konut almak isteyenlerin geçtiğimiz yıla oranla bu yıl daha verimli olacak, emlak sektöründe faizsiz konut isteyenler de aradıklarını bulacaklardır. Türk Yapı Sektörü Raporu 2016 yılında yaklaşık olarak 2 milyon kişinin istihdam edilerek işçilere de katkı sağlayan İnşaat sektöründe 2017 yılında da çalışmalar aralıksız devam ediyor. İnşaat sektörünün bu yıl geçen yıla oranla % 5 büyüyeceği de öngörüler arasında bulunuyor. Yapı Endüstri Merkez tarafından yayınlanan Türk Yapı Sektörü raporunda inşaat malzemeleri ihracatında yükselerek 16-16.5 milyar dolar arasında gerçekleşmesi bekleniyor. Yapı sektörünün önde gelen firmalarının desteğiyle hazırlanan raporda 2016 verileri Dr. Can Fuat Gürlesel’in hazırladığı sunum eşliğinde gerçekleştirildi. Sektör profesyonellerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda rapor değerlendirilerek, dünya ve ülkemiz ekonomisi ekseninde yapı sektörüne dair 2017 öngörülerinin ne olacağı değerlendirildi.

birevim

2016 Yılında Yaşanan Gerileme

2016 yılında gerçekleşen olaylarla Türk yapı sektörü etkilenmiş olmakla beraber ekonominin ve diğer sektörlerin üzerinde performans yaşanmıştır. İnşaat sektöründe 2016 yılında büyüme % 6 gerçekleşmiştir. Faizsiz konut projeleri olması, konut kredisi oranlarındaki düşüşlerinde etkisiyle konut satışlarında yeni rekor yılının yaşanmış olması da sektörde umut vericidir. Alınan konut yapı ruhsatları geçen yılın üzerinde gerçekleşerek konut fiyat artışları enflasyonun altında kalmayı başarmıştır. Gayrimenkul sektörü 2016 yılında durağanlaşmış, yeni yatırımlar ötelenerek kiralamalar daha da az gerçekleşmiştir. Bununla beraber ticari binalar için alınan yapı ruhsatları gerileyerek yurtdışında yapılan müteahhitlik hizmetlerinde de gerileme yaşanmıştır.

2017’de İnşaat Sektöründe Umut Vaat Ediyor

Bu gelişmelerin ışığında olaya bakıldığında yapı malzemeleri sektöründe de dalgalı yıl geçirilmiş ve geçen yıl yapı malzemelerinin iç pazarı % 17.6 büyüyerek 290.40 milyar TL ulaşmıştır. 2016 yılının son çeyreğinden itibaren inşaat ve konut sektörüne çok sayıda destek uygulaması başlamış ve bu destekler inşaat sektörü için 2017 yılına yönelik ümit verici olmuştur. Yıl içerisinde beklenen büyüme oranının % 5 olacağı da öngörülmüştür. Yaşanacak büyümede hem konut kredisi kullanımları artacak, hem de faizsiz konut projeleri isteyenler yeni yapılacak projeleri değerlendirebileceklerdir. bunun konut ihtiyacı olan kişilere, faizsiz konut projeleri kapsamında yararlı olabileceği de ifade ediliyor Gayrimenkul sektörünün büyümesi yeni yatırımlara, yeni mekanların yapılmasına ve işçi istihdamına katkı sağlıyor.

birevim

Leave a Comment

nineteen − 8 =