İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır?

İkametgah, bireylerin sürekli olarak yaşadıkları ya da oturdukları konutun bulunduğu yer olarak ifade edilir. Türk Hukuku kapsamında kişiler bulundukları yerden başka bir yere taşındığında ikametgah bildirimi yapma zorunda olduğu kanunda belirtilmektedir. Aksi durumunda yani adres değişikliği yapıldığında ve ilgili kuruma bildirilmediğinde doğabilecek tüm sıkıntılardan kişi sorumlu tutulmaktadır. Bu nedenle kişiler yeni bir yere taşındığında ikametgah adresini en geç 20 iş günü içinde yeni adresine almalıdır. Peki, İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır? Kişi taşındığı adresin bağlı olduğu Nüfus Müdürlüğü’ne başvuru yaparak yeni adres beyanında bulunarak kolayca ikametgah değişikliğini yapabilmektedir. Bununla birlikte e-Devlet üzerinden de ikametgah değişikliği yapılması mümkündür.

birevim

2020 İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır?

Gerek iş gerekse eğitim nedeniyle bireyler sürekli olarak adres değiştirmek zorunda kalabilir. Her adres değiştirme işleminde mutlaka yeni adresin bağlı olduğu Nüfus Müdürlüğü’ne gidilerek adres değiştiğine dair beyanda bulunmak yasal açıdan zorunludur. Dolayısıyla 2020 İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır? Diye sorduğunuzda, daha öncede belirttiğimiz gibi e-Devlet üzerinden kolayca ikametgah değişikliği yapabiliyor ve bununla birlikte Nüfus Müdürlüğü’nde de aynı işlemi sıkıntısız yapabiliyorsunuz. Bu konuyla ilgili aşağıda detaylı olarak bilgi aktarmış bulunmaktayız.

Nüfus Müdürlüğü’nden Adres Değişikliği Yapmak

Taşındığınız yeni adrese ait abonelik sözleşmesi veya bir fatura ile Nüfus Müdürlüğü’ne başvuruda bulunuyorsunuz. Sonrasında yetkili memur adres değişikliği beyanınızı işleme alıyor ve İkametgahınız değiştiriliyor.

E-Devlet Üzerinden İkametgah Değişikliği Yapmak

E-Devlet üzerinden ikametgah değişikliği yapmak isteyen bireyler www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapmalıdır. Ardından açılan ekranın hemen sol köşesinde yer alan e-hizmetler bölümüne geçiş yapmalı ve gelen sayfada Nüfus Genel Müdürlüğü tıklanmalıdır. Nüfus Genel Müdürlüğü sayfasına giriş yapıldığında orada Adres Değişikliği Bildirimi kısmı bulunur. Adres Değişikliği Bildirimi sayfasına girdiğinizde ise kolayca ikametgah değişikliği yapabilmektesiniz.

Adres Değişikliği Bildirimi Yapılmazsa Ceza Var mı?

Nüfus Hizmetleri Kanunu 5490 Sayılı Yasanın 48. maddesi gereğince kişilerin ikametgah değişikliği yapma zorunluluğu olduğu ve adres bildirimi yapılmadığında 480TL para cezasına çarptırılacağı, beyanın gerçeği yansıtmadığında ise bu ceza katlanarak 963TL olacağı belirtilmektedir.

birevim

Leave a Comment

eleven − 2 =