Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı Nerede, Kime Ait, Tarihçesi!

İstanbul Boğazı’nın en gözde yapılarından biri olan Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı, Kanlıca ile Beykoz Anadolu Hisarı arasında konumlanmaktadır. 1850 yılında haremlik ve selamlık olarak inşa edildiği bilinen yapının günümüze kadar sadece haremlik bölümü gelebilmiştir. İlk sahibinin kim olduğu bilinmeyen yapı 2 oda bir sofra düzenindeyken Hekimbaşı Salih Efendi yalıyı satın almış ve sonrasında genişletmiştir. Kırmızı renkte olan Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı, pek çok dizi ve filmlere ev sahipliği yapmıştır. Ancak 7 Nisan 2018’de Vitaspirit isimli bir geminin akıntıda sürüklenerek yalıya çarpması sonucunda yalıda ciddi bir hasar oluşmuştur. Bu talihsiz kaza sonrasında Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’nda restorasyon çalışmaları başlatılmış ama yalı eski formuna henüz getirilmemiştir.

birevim

Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’nın Tarihi

Haremlik selamlık olarak 2 oda bir sofradan oluşan yapı 1850 yılında Hekimbaşı Salih Efendi taraşından satın alınmış ve sonrasında ilave inşaatlarla genişletilmiştir. Güney kısmı harem, kuzey kısmı selamlık olarak tasarlanan yalının kuzey bölümü geniş bir bahçeden oluşmakta ve batısı deniz tarafına doğusu ise orman yönüne bakmaktaymış. Orman tarafına bakan kısmın çevresi şark sedirleriyle döşenip, bu geniş salonun ortasına kadar deniz sürülerek girermiş. Hekimbaşı Salih Efendi’nin ölümden sonra hissedarlar yalının selamlık kısmını satarak yerine modern bir yalı yaptırmış. Haremlik kısmı ise Hekimbaşı Salih Efendi’nin kızı Mehlika Gürpınar’a kalmış.

Yalının ormana bakan bölümü ise Mehlika Hanım tarafından 1947 senesinde yıktırılmış ve satılmış. Dolayısıyla bugüne kadar gelmeyi başaran Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı, sadece haremlik kısmından ibarettir ve bu bölümde Hekimbaşı’nın eşi Payidar Hanım’a kalmıştır. Payidar Hanım vefat ettikten sonra yalının ayakta kalan kısmı küçük kızları Sakibe Hanım’a geçmiştir. Sakibe Hanım’ın varisleri ise yalıyı günümüze kadar muhafaza etmiştir. Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’nın büyük botanik bahçesi büyük kızı Übeyde Hanım’a kalmıştır ve varisler tarafından 1966 senesinde bu bölüm satılmıştır.

Hekimbaşı Salih Efendi Kimdir?

18.yüzyıldan günümüze kadar gelmeyi başaran Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı, pek çok badirelerden geçerek küçük bir bölümle İstanbul Boğazı’nı süslemektedir. En çok merak edilen hususlardan biri olan Hekimbaşı Salih Efendi Kimdir? Merakınız için Osmanlı Devleti tarafından açılan ilk tıp okulundan mezun ve aynı zamanda dönemin 3 sultanına hekimlik yapmış önemli bir isimdir şeklinde cevap verebiliriz.

birevim

5 Comments

  • Bu şekildeki tarihi yapıların tarihlerine hayranlıkla ilgi duyuyorum. 1850 yılından günümüze kadar çok restorasyon görmeden dayanabilmiş 🙂

  • Güzel tarihi bir yapı, kaza sonrası halen restorasyonu devam ediyor ama restorasyon sonrası da muhteşem bir görünüme sahip olacaktır

  • Boğazdan geçerken sürekli görüyoruz bu yapıyı ve çok güzel gözüküyor gerçekten 🙂

  • Bu yalı kaza olduğunda da çok konuşulmuştu, tarihi bir yapımız ve gerekli ilgiyi görmediğini düşünüyorum

Leave a Comment

seven − three =