Günlük Ev Kiraya Vermek Yasal Mı?

Konut sektöründe son dönemlerin en sık tartışılan konularından biri olan günlük kiralık evler, mülk sahiplerini de bir noktada Günlük Ev Kiraya Vermek Yasal mı? Endişesine sokmaktadır. Bu konuya genel olarak bir açıklık getirecek olursak; kanunda günlük ev kiralama hususu için mülk sahiplerine karşın herhangi bir yaptırım yasası yoktur. Fakat ülkede 100 bini aşkın konutun günlük olarak kiralanması ve bazı mağduriyetlerin yaşanması üzerine Günlük Ev Kiralama Şartları oluşturulmuştur. Bu şartlara uyan mülk sahipleri herhangi bir sorun yaşamaksızın konutlarını kiraya vererek işletebilmektedir. Bu doğrultuda hangi şartlarda ev günlük kiraya verilir? Gibi çeşitli sorularınızı aydınlatmak için aşağıda detaylı olarak bilgi aktaracağız.

birevim

Evi Günlük Kiraya Vermek Suç mu?

Belirttiğimiz gibi bazı şartları oluşturduğunuzda evinizi sıkıntısız şekilde günlük ya da haftalık olarak kiraya verebilirsiniz. Peki, evi günlük olarak kiraya vermenin şartları nedir? Öncelikle aile apartmanında bir daireniz varsa maalesef ki, bu daireyi günlük olarak kiraya vermeniz uygun değildir. Çünkü diğer bina sakinleri bu durumdan rahatsız olduğunda toplu olarak şikayetçi olabilir ve siz de normal olarak sıkıntıya girebilirsiniz. İşte bu noktada Evi Günlük Kiraya Vermek Suç mu? Dediğinizde, bina sakinlerini rahatsız edecek şahıslara günlük olarak dairenize kiralamanız yaşanabilecek olumsuzluklara mahal verdiğiniz için suç unsuru oluşturabilir. Bu nedenle aile binalarında daireler günlük olarak kiraya verilmez. Ancak dairelerin günlük kiralanması amaçlanarak yapılan sitelerde dairenizi sıkıntısızca günlük kiraya verebilirsiniz. Bununla birlikte sorun yaşamamak adına maliyeye kayıt olmanız ve verginizi ödemeniz gerekir.

Günlük Ev Kiralamak Yasaklandı mı?

Çeşitli nedenlere dayalı olarak pek çok insan kısa süreli yani günlük olarak konaklayacağı bir mekana ihtiyaç duyduğundan ötürü Günlük Kiralık Evler tartışma konusu haline gelmiştir. Konut sahibi vergi mükellefi olduğunda ve usulüne uygun şekilde dairesini kiraya verdiğinde yasal olarak herhangi bir sıkıntı söz konusu değildir. Bu nedenle merak ettiğiniz Günlük Ev Kiralamak Yasaklandı mı? Sorunuz için kanunen böyle bir yaptırımın olmadığını söylemek isteriz. Ancak maliyeye kayıt olmadığınızda, binadaki diğer sakinleri rahatsız edecek şahıslara evinizi kiraladığınızda çeşitli sıkıntılarla karşılaşabileceğiniz de bilmelisiniz.

birevim

Leave a Comment

ten + five =