Gayrimenkul Sertifikası Nedir, Nasıl Alınır?

Günümüzde birikim yapmanın ve geleceği garanti altına almanın farklı yöntemleri bulunmaktadır. Ancak hemen herkes tarafından gelecek garantisi ve yatırım olarak gayrimenkul alımları tercih edilmektedir. Yakın geçmişe kadar bireysel olarak gerçekleştirilen alımlar günümüzde eskisi kadar kolay değildir. Bilindiği üzere emlak piyasası en duygun zamanlarından birini yaşamaktadır. Bundan ötürü kişiler tek başlarına gayrimenkul alımı için gerekli olan para birikimini gerçekleştirememektedir. Böyle durumlarda ise çare gayrimenkul sertifikasından gelmektedir. Peki, gayrimenkul sertifikası nedir? Bu sertifika, bir gayrimenkul projesinin parçalara bölünmesini ifade etmektedir. Bireyler böylece maddi olanakları nezdinde gayrimenkullerden belirlenmiş olan bir paya sahip olabilmektedir.

birevim

Gayrimenkul Sertifikası Nereden Alınır?

Gayrimenkul sertifikası TOKİ garantörlüğünde satılmaktadır. Belli başlı projeler için alımı mümkün olan sertifikalar, projelerle birlikte açıklanmaya başlamaktadır. Bireylerin sertifika edinebilmeleri için bankalarda işlem görmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra konut satışı ya da proje yapımı açısından aracı niteliği bulunan kurumlardan da rahat bir şekilde gayrimenkul sertifikası temin etmek mümkündür. Sertifikaların elde edilmesi ile başlayan ilk üç yıllık geçerlilik süresinin olduğu bilinmektedir. Öncesinden belirlenmiş olan süre içerisinde temin edilen gayrimenkul sertifikalarının borsada satılması da imkânlar dâhilindedir. Bu sayede yatırımlar üzerinden kar imkânının devam ettirilmesi garantilenmektedir. Ayrıca gayrimenkul sertifikası sayesinde yatırım yapılan projelerin tamamlanabilmesi için gerekli olan maddi destek de elde edilmiş olmaktadır.

Gayrimenkul Sertifikası Avantajlı Mıdır?

Günümüzde ev alımlarında pek çok kişi belli rakamları kendileri biriktirmektedir. Ancak gayrimenkul fiyatları yüksek olduğu için geri kalan rakamların temini banka kredileri ile sağlanmaktadır. Bu da yatırım amaçlı alınan evlerin faiz ödemeleri ile birlikte gelmesine neden olmaktadır. Ancak gayrimenkul sertifikasının avantajları sorun olarak nitelendirilen faizleri ortadan kaldırmaktadır. Sertifikalar sayesinde bireyler birikim yaptıkları miktara eşdeğer bir gayrimenkul elde edebilmektedir. Üstelik sertifikaların alımlarında noter masraflarının ödenmesine de gerek yoktur. Bunun yanı sıra sertifikalar, borsada değer kazandığında satılarak ekstra kar getirme fırsatı da sunmaktadır. Böylelikle gayrimenkul sertifikası sahipleri, iyi bir değerlendirme yapmaları halinde kısa süre içerisinde elde etmiş oldukları sertifikalardan para kazanabilmektedir.

birevim

Leave a Comment

five × 5 =