Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Maaşı

Bir gayrimenkulün projesi veya gayrimenkulle ilgili hak ile yararın değerleme esnasındaki olası değeri bir etkene bağlı olmadan mevcut veriler göz önünde bulundurularak objektif ve tarafsız şekilde değerlendirilme durumuna Gayrimenkul Değerlemesi denir. Bu işlemleri yürüten kişilere de gayrimenkul uzmanı denir. Mesela, bir kişinin satın almak istediği konut ya da iş yeri gibi bir taşınmaz için bankadan talep ettiği kredi, gayrimenkul uzmanı tarafından değerlendirilir. Günümüzde insanların sıklıkla kredi kullanması ve gayrimenkul uzmanları ile muhatap olması nedeniyle normal olarak Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Maaşı konusu da gündeme gelmekte ve hatta gayrimenkul uzmanı nasıl olunur araştırmalarının da arttığı gözlemlenmektedir.

birevim

Gayrimenkul Uzmanı Ne İş Yapar?

Günümüzün gözde mesleklerinden biri olan gayrimenkul değerleme uzmanı, pek çok insanın merak ettiği ve hatta kendine meslek edinmeye çalıştığı iş kollarından biridir de diyebiliriz. Peki, Gayrimenkul Uzmanı Ne İş Yapar? Belirttiğimiz üzere gayrimenkul uzmanı herhangi bir gayrimenkulün rayiç bedelini, hak ve yararını tarafsız şekilde değerlendirme işlemini gerçekleştirir. Gayrimenkul değerleme uzmanı olabilmek için bazı şartların oluşması gereklidir. bu şartlar aşağıda detaylıca belirtilmiştir.

  • SPK tarafından yapılan sınavı başarıyla tamamlamak
  • 4 yıllık üniversite mezunu olmak
  • SPK lisansı almak
  • Gayrimenkul değerleme alanında en az 3 yıl staj yapmak

Ancak bu şartları oluşturan kişilere Gayrimenkul Değerleme Uzmanı unvanı verilmektedir. Yani gayrimenkul değerleme uzmanı olmak istiyorsanız üniversitenin mimarlık, işletme, iktisat, harita ve inşaat mühendisliği gibi bölümlerinden lisans almanız gerekir. Bunun dışında eğitimin son yılında gayrimenkul değerleme uzmanlığı sınavına giren ve yüksek puan alarak sınavı başarıyla tamamlayan öğrenciler de gayrimenkul değerleme uzmanı olabilmektedir.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanları Ne Kadar Kazanır?

Takdir edersiniz ki, aynı sektörde fakat ayrı firmalarda çalışan kişilerin maaşları arasında nasıl farklılık oluyor ise Gayrimenkul Değerleme Uzmanları Ne Kadar Kazanır? Dediğinizde de standart bir rakamı belirtmek mümkün olmayacaktır. Çünkü kişilerin çalıştığı kurum ve kadrolu ya da sözleşmeli olması gibi çeşitli etkenler, kazançları üzerinde etkili olduğundan ötürü bir gayrimenkul değerleme uzmanının maaşı asgari ücretten başlayarak yükselen ramakları içerir diyebiliriz.

birevim

Leave a Comment

five × four =