Fuzulev Devlet Güvencesinde Mi? Fuzulev Güvenilir Mi?

2021 yılında olduğumuz şu günlerde ev ve araba sahibi olmanın geçmişe kıyasla çok daha zorlaştığını ifade edebiliriz. Pandemi sürecinin yanı sıra Türk lirasının Euro ve Amerikan doları karşısında değer kaybetmesi ciddi bir sorun olarak dikkat çekiyor. Bu yüzden, konut fiyatları her geçen gün artıyor. Aynı husus araba fiyatları için de geçerli! Hem sıfır hem de ikinci el araçların fiyatları artmış durumda! Tüm bunların bir sonucu olarak, insanlar, ev veya araba sahibi olmak adına finansal destek arayışına giriyorlar.

birevim

Finansal destek denildiği zaman herkesin aklına ilk olarak banka kredileri geliyor. Konut kredisi sayesinde ev, taşıt kredisi sayesinde otomobil sahibi olmak mümkün! Ancak, her isteyen konut veya taşıt kredisinden faydalanamaz. Her şeyden önce, kredi başvurusu yapan kişinin kredi notunun yüksek olması gerekir. Buna ek olarak, kredi almak zannedildiği kadar avantajlı değil! Belirli bir kredi faiz oranı ile sunulan kredilerin geri ödeme süreci bir hayli sancılı oluyor. Geri ödemelerini aksatan tüketicilerin ipotek olarak gösterilen ev veya arabalarına el konması riski bulunuyor.

Fuzulev Nedir?

Fuzulev; tasarruf finansman sektöründe yer alan bir firmadır. İnsanların faizsiz, peşinatsız ve vade farksız ev veya araba sahibi olmasını sağlar. Fuzulev’e katılmak isteyenlerin aklında Fuzulev güvenilir mi sorusu yer alır. Bilhassa son yıllarda bu tür organizasyonların toplum içerisinde olumsuz bir imajı bulunuyor. Ancak, Fuzulev; devlet güvencesinde olan son derece güvenilir ve yasal bir kurumdur.

Fuzulev devlet güvencesi var mı sorusuna evet cevabını verdikten sonra bu hususu kanıtlamak şart haline gelir. 2021 yılında çıkartılan tasarruf finansman kanunu sayesinde Fuzulev başta olmak üzere diğer faizsiz finans şirketleri yasal bir nitelik kazandı. Bu kanun sayesinde sektörde yer alan tüm firmaların BDDK’nın gözlem ve denetimine tabi tutulması mümkün hale geldi. Bir başka deyişle, Fuzulev ve diğer faizsiz finans şirketleri; faaliyetlerini ilgili yasanın belirlediği kurallar çerçevesinde yürütmek zorunda!

Fuzulev Lisanslı Mı?

Tasarruf finansman şirketleri sayesinde tasarruf yapan tüketiciler; konut, araç ve işyeri ihtiyaçlarını karşılama şansına erişirler. Bu noktada, tasarruf finansman yasası; tüm bu sürecin hem şirketler hem de tüketiciler açısından nasıl işleyeceğini belirlemesi açısından önem taşır.

Fuzulev lisanslı mı sorusuna rahatlıkla olumlu cevap verilebilir. Faizsiz finans şirketlerinin artık BDDK tarafından denetlenmesi söz konusu! Bu noktada, Fuzulev ve diğer faizsiz finansman şirketlerinin faaliyetlerini belirli standartlarda sürdürmeleri şart haline geliyor. BDDK denetimi dikkate alındığında Fuzulev gibi tasarruf finansman şirketlerinin güven ve istikrara zarar vermeyecek türden bir ortaklık yapısına sahip olması gerekiyor. Bunun yanı sıra, iyi yönetim, yeterli mali güç ve gerekli organizasyon yapısı; BDDK’nın tasarruf finansman şirketlerinde aradığı özellikler arasında bulunuyor.

birevim

Leave a Comment

five × 1 =