Fuzulev BDDK’ya Bağlandı Mı?

Fuzulev sayesinde her yaştan tüketicinin ev, araba ve işyeri sahibi olması mümkün hale geliyor. Kredisiz, faizsiz, peşinatsız ve vade farksız ev ve araba sahibi olmanın önünü açan Fuzulev ile bugüne kadar binlerce kişi hayallerini gerçeğe dönüştürdü.

birevim

Ev ve araba sahibi olmak herkesin hayali olsa da finansal problemlerden dolayı bu hayalleri gerçeğe dönüştürmek pek kolay olmuyor. Bu noktada, finansal destek almak isteyenlerin ilk tercihleri konut veya taşıt kredisi oluyor. Kredi notu düşük olan veya geçmişte bankaların kara listesine giren tüketicilerin bu kredilerden faydalanması mümkün değil! Ayrıca, bankaların belirlemiş olduğu kredi faiz oranları yüzünden alınan kredinin neredeyse iki katı geri ödeniyor. Durum böyle olunca insanlar farklı finansman desteği arayışlarına giriyorlar.

Fuzulev; diğer taksitle ev ve araba yöntemlerine kıyasla bir hayli avantajlı olsa da tüketiciler bu organizasyonun güvenilirliğinden şüphe duyuyorlar. Bir başka deyişle, birçok tüketicinin aklında Fuzulev yasal mı sorusu bulunuyor.

Fuzulev Devlet Güvencesi Var Mı?

Tasarruf finansman şirketleri hakkında düzenleme yapılması çok uzun süreden bu yana beklenen bir gelişme idi. Bu noktada, 2021 yılının Mart ayında çıkarılan 6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktöring, Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanunu gereğince tasarruf finansman şirketlerinin BDDK denetimi altına girmesi kesinleşmiş oldu. Bir başka deyişle, Fuzulev BDDK’ya bağlı mı sorusuna evet cevabını vermek mümkün hale geldi. BDDK; tasarruf finansman sürecinin nasıl işlemesi gerektiği başta olmak üzere faaliyetlerin nasıl devam edeceği, müşterilerin hangi haklara sahip olduğu gibi hususlarda düzenlemeler yaptı.

Fuzulev BDDK uyum sürecine dahil olan tasarruf finansman şirketleri arasında yer alıyor. 7 Nisan 2021 tarihine kadar olan sürede BDDK’ya resmi başvuruda bulunan Fuzulev; BDDK’nın belirlemiş olduğu hususları en geç altı ay içerisinde kanun hükümlerine uygun hale getireceğine dair gerekli teminatı vermiş oldu. Bunun yanı sıra, müşteri hak ve hürriyetleri konusunda bir hayli duyarlı olan BDDK’nın bu isteğinin yerine getirileceğine dair gerekli bilgi de verilmiş oldu.

Fuzulev BDDK Uyum Sürecine Nasıl Dahil Olacak?

BDDK Fuzulev işbirliği sayesinde Fuzulev müşterilerinin herhangi bir mağduriyet yaşamasının önüne geçilecek. Bu noktada, Fuzulev; hali hazırda 1992 yılından bu yana faaliyet gösteren bir kuruluş olduğu için BDDK uyum sürecinde zorlanması pek mümkün gözükmüyor. BDDK’nın belirlemiş olduğu bazı şartlar yer alıyor. Örneğin, tasarruf finansman faaliyetinde bulunacak olan şirketlerin en az 100 milyon TL ödenmiş sermayeye sahip olması gerekliliği mevcut! Fuzulev’in bu hususta herhangi bir sorunu bulunmuyor. Ayrıca, mevcut şirketlerin birleşmesi ve devri gibi durumlar şu dönemde Fuzulev’in sorun yaşayacağı hususlar arasında yer almıyor.

Sonuç olarak, Fuzulev devlet güvencesi altında faaliyetlerini devam ettiren bir kuruluş! Fuzulev’e katılmayı düşünenlerin aklında herhangi bir şüphe olmaması gerekiyor.

birevim

Leave a Comment

5 − 5 =