Faizsiz Konut Projeleri Nelerdir?

Birçok özel firma ve devlet destekli proje faiz ödemeden ev sahibi olma imkânı sunmaktadır. Son zamanlarda artan banka faizleri bu konuda oldukça tetikleyici bir unsur olmuştur. Yüksek faizler yüzünden ev sahibi olmak isteyen kişiler ev almaktan çekinmekte ve yatırımlarını ertelemektedir. Bu sebeple devlet ve özel sektör kişileri yatırıma teşvik edecek ve onları ev sahibi yapacak bir kaç proje hazırlamış ve kişilere sunmuştur. Oldukça fazla talep gören konut projeleri şunlardır:

– Toki konut projeleri: En ucuz konut projeleri arasında liste başı olan Toki konutları, kişileri hem uygun fiyatlarla, hem de kolay ödeme seçenekleri ile ev sahibi yapan devlet destekli konut projeleridir. Özellikle orta gelir düzeyine sahip vatandaşlara ev sahibi olma imkânını sunan Toki, kira öder gibi olan ödeme seçenekleri ile kişileri zorlamadan ve kolaylıkla ev sahibi yapmaktadır.

– Özel sektör konut projeleri: Özel sektör tarafından yapılan toplu konutlarda faizsiz ödeme seçenekleri ile ev almak isteyen kişilere kolaylıklar sağlamaktadır. Ödenecek rakamlar uygun fiyatlarda olup, kişilerin bütçelerini zorlamamaktadır. Peşin ödemeler sayesinde çok daha uygun fiyatlarla sahip olunabilen toplu konut projeleri sayesinde karlı bir alım yapabilirsiniz. Ödeme seçenekleri konusunda inşaat firması ile bütçenize uygun seçenekler oluşturabilir ve zorlanmadan ödemelerinizi gerçekleştirme imkânınızda bulunmaktadır.

– Kooperatif projeleri: Kooperatifler faizsiz ve uygun fiyatlarla ev sahibi olma seçenekleri arasında yer almaktadır. Kooperatif ödemeleri sözleşmede belirlenen standartlardadır ve bir değişiklik yapılamamaktadır. Ancak gene de uygun fiyatları ve kolay ödeme seçenekleri olan kooperatifler sayesinde ev sahibi olabilirsiniz. İnşaat başlama aşamasında veya inşaat başladıktan kısa bir süre sonra kooperatife üye olma durumda mevcut fiyatların altında ev sahibi olma imkânınızda bulunuyor. İnşaatın tamamlamasına yakın fiyatlar artmakta ve daha az karlı olmaktadır.

– Diğer projeler: Faizsiz ev sahibi olmak için bir kaç seçenek daha bulunmaktadır. Bunlardan birisi bankaların verdiği faizsiz kredilerdir. Ancak bu kredilerde kişilerin kredi notu ve vergi borçları oldukça önemli bir kriter oluşturmaktadır. Gerekli şartlar sağlandığı zaman faiz ödemeden kredi çekebilir ve ev sahibi olabilirsiniz. Diğer bir seçenekte ev sahipleri ile yapılan anlaşmalar ile faiz ödemeden ve pazarlık yaparak uygun fiyatlarla ev sahibi olunabilmektedir.