Faiz Ödemeden Ev Satın Almak İster Misiniz?

Günümüzde ev almak için bankalardan konut kredileri kullanılıyor ve satın alacağınız evin toplam tutarının neredeyse yarısına yakın faizler ödeniyor. Vadeler ne kadar uzun olursa olsun insanların aylık mevcut taksitlerine bu faizler de eklenince ödeme zorluğu başlıyor. Peki, faiz ödemeden ev sahibi olunabilir mi? Cevabımız evet peki nasıl olacak? Gelin birlikte araştıralım.

birevim

Ev Alırken Kredi Almak İstiyorum?

Toplu Konut projeleri (TOKİ) tarafından yapılan bu uygulama sayesinde kişiler faiz ödemeden, ödemelerini kolaylıkla yaparak ev sahibi olabilmektedir. Hem devlet destekli projeler, hem de özel sektörün yaptığı konut projeler bu ödeme seçeneklerini uygulamaktadır. Özel sektördeki yapılan ödemelerde öncesinde peşinat istenmekte ve bir miktar ön ödeme yapılması talep edilmektedir. Ancak faiz uygulaması yapılmamakta ve kişiler uygun fiyatlarla ev sahibi olma imkânına sahip olmaktadır. Bazen örnek vermek gerekirse inşaat firmaları 3 aylık periyodlarda balon ödemeler de talep etmektedirler.

Nakit Ödemeler

Eğer elinizde biraz nakit paranız varsa çok daha şanlısınız çünkü İnşaat firmaları ile görüşmeye gidildiğinde nakit üzerinden konuşulduğu zaman konut satış fiyatı üzerinden ciddi nakit iskontolar da yapılabilmektedir. Özellikle özel sektör inşaat firmaları bu konuda gerçekten güzel ödeme planları çıkarmaktadırlar.

Nakit Karşılığı Krediler

Elinde nakiti olan kişiler bu nakitlerini ve satın alacakları konutlarını bankaya ipotekleyerek nakit karşılığı kredi kullanabilecektir. Nakit karşılığı kredi için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kredi için verilen paranın atıl olması gerekmektedir. Yaşamsal faaliyetiniz bu paraya entegre olmamalıdır. Çünkü kredi bitene kadar ilgili tutar bankada bloke edilecektir. İkinci önemli husus ise Kredi notunuzun yüksek olması gerekiyor. Ayrıca herhangi bir vergi borcu olmaması çok önemlidir.

Firma Kredileri

Günümüzde İnşaat firmaları kendi içerisinde de kredi verebilmektedir. Hiç peşinatsız, arada balon ödemeler yapılarak vadeler bazında senet düzenleyerek ve kefil istenerek yapılan kredi sözleşmeleri mevcuttur. Özellikle yatırım amacıyla alınan konutlarda firma konutu teslim ettikten sonra eğer satılmak istenirse üzerine kar konularak satılabilir. Satılması halinde vadeleri kısaltarak kredi kapatılabilir ve kalan kısmı ile kar marjını da yatırım amaçlı kullanılabilir. Piyasa şartları inşaat sektöründe gün geçtikçe fazlalaşmaktadır. Kampanyaların takip edilmesi de önemli bir noktadır.

Ev Alırken Yüksek Faize Son!

Son yıllarda devletin inşat sektörünü canlandırmak ve ekonomiyi hareketlendirmek için yürüttüğü konut projeleri bu sektörü canlandırmış ve özel firmaları da bu yönde atılımlar yapmaya özendirmiştir. Faiz oranı uygulanmadan evin mevcut değeri üzerinden yapılan taksitli ödeme seçenekleri ile ev sahibi olmak isteyen herkes bu hayalini gerçekleştirme fırsatı bulmuştur. Her bütçeye uygun ödeme koşullarına sahip bu toplu konut projeleri ile faiz ödemeden ev sahibi olabilirsiniz. Bu projelerin ödeme seçenekleri şu şekildedir;

– Peşin ödemeler: Tüm konut alımlarında en karlı ödeme şekli peşin ödemelerdir. Yapılan pazarlıklar sayesinde evin mevcut değerinde ciddi indirimler yapılma imkanı vardır. Bu sayede ev alımı oldukça karlı bir şekilde gerçekleşebilir ve ev için ayrılan bütçede tasarruf edilebilir.

– Taksitli ödemeler: Toki konut projeleri faiz ödemeden, taksitle ev sahibi olmak için günümüzde en çok tercih edilen projelerin başında yer almaktadır. Özellikle orta gelir düzeyine sahip kişiler tarafından tercih edilen TOKİ konutları, faizsiz ve uygun ödeme koşulları ile tercih sırasında listenin en üstünde yer almaktadır. Evin mevcut değeri üzerinden uzun vadede eşit taksitlerle hazırlanan ödeme planı ile kolaylıkla ev sahibi olabilirsiniz. Ortalama bir kira bedeli değerinde olan taksitler kişilerin bütçesine göre de ayarlanabilmektedir. TOKİ konutlarından ilham alan bazı özel sektör firmaları da aynı ödeme seçenekleri ile kişilere ev sahibi olma imkanı tanımaktadır. Belirli bir peşinat ödemesinden sonra kalan tutar eşit taksitlere bölünerek ödeme kabul edilmektedir. Firma ile yapılan özel sözleşmelerle kişilerin hakları karşılıklı olarak korunur.

Bu ödeme seçeneklerinin dışında bazı bankalar çeşitli kampanya dönemlerinde veya özel müşterilerine faizsiz kredi imkanı da sunmaktadır. Ancak bu kredilerin ödemeleri kısa dönemde yapılmaktadır.

birevim

7 Comments

Leave a Comment

13 − two =