Faiz Ödemeden Ev Satın Almak İster Misiniz?

Günümüzde ev almak için bankalardan konut kredileri kullanılıyor ve satın alacağınız evin toplam tutarının neredeyse yarısına yakın faizler ödeniyor. Vadeler ne kadar uzun olursa olsun insanların aylık mevcut taksitlerine bu faizler de eklenince ödeme zorluğu başlıyor. Peki, faiz ödemeden ev sahibi olunabilir mi? Cevabımız evet peki nasıl olacak? Gelin birlikte araştıralım.

Ev Alırken Kredi Almak İstiyorum Fakat Faiz Ödemek İstemiyorum

Toplu Konut projeleri (TOKİ) tarafından yapılan bu uygulama sayesinde kişiler faiz ödemeden, ödemelerini kolaylıkla yaparak ev sahibi olabilmektedir. Hem devlet destekli projeler, hem de özel sektörün yaptığı konut projeler bu ödeme seçeneklerini uygulamaktadır. Özel sektördeki yapılan ödemelerde öncesinde peşinat istenmekte ve bir miktar ön ödeme yapılması talep edilmektedir. Ancak faiz uygulaması yapılmamakta ve kişiler uygun fiyatlarla ev sahibi olma imkânına sahip olmaktadır. Bazen örnek vermek gerekirse inşaat firmaları 3 aylık periyodlarda balon ödemeler de talep etmektedirler.

Nakit Ödemeler

Eğer elinizde biraz nakit paranız varsa çok daha şanlısınız çünkü İnşaat firmaları ile görüşmeye gidildiğinde nakit üzerinden konuşulduğu zaman konut satış fiyatı üzerinden ciddi nakit iskontolar da yapılabilmektedir. Özellikle özel sektör inşaat firmaları bu konuda gerçekten güzel ödeme planları çıkarmaktadırlar.

Nakit Karşılığı Krediler

Elinde nakiti olan kişiler bu nakitlerini ve satın alacakları konutlarını bankaya ipotekleyerek nakit karşılığı kredi kullanabilecektir. Nakit karşılığı kredi için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kredi için verilen paranın atıl olması gerekmektedir. Yaşamsal faaliyetiniz bu paraya entegre olmamalıdır. Çünkü kredi bitene kadar ilgili tutar bankada bloke edilecektir. İkinci önemli husus ise Kredi notunuzun yüksek olması gerekiyor. Ayrıca herhangi bir vergi borcu olmaması çok önemlidir.

Firma Kredileri

Günümüzde İnşaat firmaları kendi içerisinde de kredi verebilmektedir. Hiç peşinatsız, arada balon ödemeler yapılarak vadeler bazında senet düzenleyerek ve kefil istenerek yapılan kredi sözleşmeleri mevcuttur. Özellikle yatırım amacıyla alınan konutlarda firma konutu teslim ettikten sonra eğer satılmak istenirse üzerine kar konularak satılabilir. Satılması halinde vadeleri kısaltarak kredi kapatılabilir ve kalan kısmı ile kar marjını da yatırım amaçlı kullanılabilir. Piyasa şartları inşaat sektöründe gün geçtikçe fazlalaşmaktadır. Kampanyaların takip edilmesi de önemli bir noktadır.