Faiz Ödemeden Ev Sahibi Olmak Mümkün Mü?

Ev sahibi olmak isteyen kişileri fikirlerinden caydırıcı rakamlara ulaşan faiz oranları yüzünden birçok kişi ev sahibi olma hayalini erteliyor. Bankaların uyguladıkları yüksek faiz oranları gayrimenkul fiyatlarını neredeyse yarısı kadar daha arttırıyor ve bu da hem daha uzun bir ödeme dönemi, hem de evin değerinden çok daha yüksek miktarlar ödenmesine yol açıyor.

birevim

Ancak son yıllarda yüksek faiz oranları yüzünden ev sahibi olamayan kişiler için birçok yeni uygun ödemeli konut projeleri yapılmakta ve vatandaşların beğenisine sunulmaktadır. Hem devletin, hem özel sektörün sunduğu faizsiz konut projeleri şunlardır:

– Devlet destekli projeler: Devlet desteği ile yapılan ve vatandaşlarına kendi evlerinde oturma imkânı sunan Toki konutları, uygun fiyatları ve kolay ödeme seçenekleri ile herkesi ev sahibi yapıyor. Toki konut projeleri sağladığı avantajlar sayesinde en çok tercih edilen gayrimenkuller arasında liste başı durumdadır. Kira öder gibi kişileri ev sahibi yapan Toki konutları sayesinde kolaylıkla ev sahibi olabilir ve kirada yaşama derdinden kurtulabilirsiniz. Yatırım amaçlı alacağınız Toki konutlarında olması gerekenden çok daha kısa sürede kar etmeye başlayacak ve çok karlı bir yatırıma imza atmış olacaksınız. Çeşitli dönemlerde yapılan indirimler ile gayrimenkullere mevcut değerinden daha da uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

– Özel sektör projeleri: Toki konutlarından ilham alınarak özel sektör tarafından da toplu konut projeleri yapılmaktadır. Toki fiyatlarına göre daha yüksek fiyatlı olan bu projeler de sizleri kira öder gibi ev sahibi yapıyor. Faiz ödemeden ev sahibi olabileceğiniz bu seçenekte birçok ödeme seçeneği de yer almaktadır. Peşin alımlarda gayrimenkulün fiyatında yapılan indirimlerle kar elde edebilirsiniz. Taksitli alımlarda ise bir kaç seçenek bulunmaktadır. Bir kaç aya bölünen eşit taksitlerle ya da belirli bir peşinat ödeyerek sonrasındaki ödemeleri kira rakamlarına böldürebilirsiniz.

Bütçenize göre inşaat firmasıyla yapacağınız anlaşmalara bağlı olarak ödemelerinizi düzenleme imkânınız da bulunuyor. Özel sektörün sağladığı diğer bir avantaj ise inşaat sırasında aldığınız evde istediğiniz değişiklikleri yapabilme imkânıdır. Ek ücretler ödeyerek evinizde istediğiniz şekilde değişiklikler yapabilir ve tamamen kendi zevkinize uygun bir ev sahibi olabilirsiniz.

Yapabileceğiniz hatalar temelde ekonomik niteliktedir ve / veya mülkün durumu ile ilgilidir. Dikkatli değerlendirme, her ikisinden de kaçınmanıza olanak tanır.

Mülkün fiyatına ek olarak, aslında toplamın yaklaşık% 10’unu etkileyen ve vergileri, acente yüzdesi (varsa) ve noter ücretini içeren yan maliyetlerin de öngörülmesi gerekmektedir.

Zaten bir ev almayı düşündüyseniz ve bankaları ziyaret ettikten sonra satın almak istediğiniz mülkün banka tarafından onaylanmadığını gördüyseniz; endişelenmeyin.

Faizsiz ödeme sistemi ve kampanyaları ile 30 yılı aşkın süredir ülkemizde aktif olan finansman şirketleri ile ilgili sosyal medya hesaplarında yorumları ve ev sahibi olan kişileri takip edebilirsiniz.  Faizsiz finansmanın avantajları nelerdir?

 • Satıcıya ilk depozitoyu ödemek için peşinata gerek yoktur.
 • Banka kredisi aramanıza gerek yok
 • Kalıcı bir iş sözleşmesi olmayan kişiler bile ev alabilir.
 • Veritabanının düzgün ve tertemiz olmasına gerek yok.
 • Taksit tutarını kendiniz belirlersiniz
 • Kira öder gibi ev sahibi olma avantajı sağlar,
 • Faiz ödemeniz gerekmez, almak istediğiniz mülke kendi fiyatı üzerinden sahip olursunuz.

Evinizi almaya karar verdiyseniz şimdi seçerken bazı basit kriterleri gözden geçirin.  Nasıl olsa finansman konusunda faizsiz finansman şirkeletleri sizlere destek veriyor.

Şahsen dikkate alınması gereken değişkenler şunlardır:

 • Mülkün genel koşulları ve yaşı
 • Tadilatlar ve / veya bakım yapılmışsa detaylar,
 • İmplantlar (hangi yaşta ve standartlara uygunsa)
 • Elektrik / gaz / su bağlantıları var mı?
 • Ev sıcak / soğuk, karanlık / aydınlık, gürültülü mü?
 • Konum avantajlıysa ve park yeri var mı?
 • Yakınlarda toplu taşıma ve / veya dükkânlar varsa (eczaneler, marketler, manavlar)
 • Bakılması gereken bir bahçe veya yeşillik var mı?

Faiz Ödemeden Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Öncelikle kendi iç planlamanızı doğru şekilde yapın. Faizsiz finansman firmasına gittiğinizde satın almak istediğiniz evin ne kadar olduğunu bilmeniz önemlidir.  Ve elbette her ay düzenli yâda mesleğinize göre 3 ayda bir ne kadarlık taksitler ödeyebileceksiniz?  En önemli noktalar bunlardır.

Peşinatsız ve küçük taksitler ile ev sahibi olabilirsiniz. 18 yaşını doldurmuş her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ev sahibi olabilir.  Üstelik ülkenin her hangi bir yerinden ev sahibi olmanız oldukça kolaydır.   Belgelerinizi hazırlayın ki bu kimlik numaranızdır ve düzenli bir gelire sahipseniz hemen ev araştırmaya başlayın. Ev almak artık çok kolay!

Faiz ödemeden ev sahibi olma fırsatını 30 yıldır kullanan kişiler bugün artık çocuklarına ev satın almaya başladılar.

birevim

5 Comments

 • Günümüzde birevim, fuzulev gibi firmalar türedikçe vatandaşın ev alma şansı daha da çok artacak bence

 • Faizsiz ev alma sistemleri ülkemizden son zamanlarda çok popüler olmaya başladı 🙂

 • Faizsiz ev sahibi olabilmek günümüzde çok popüler ve alan bir çok insan memnun 🙂

 • Faiz ödemeden ev sahibi olmak güzel fırsat, günümüzde faiz büyük dert bizler için

 • Faizsiz sistemlerle faiz ödemeden ev sahibi olmak mümkün, böyle ev alan arkadaşlarım vardı

Leave a Comment

three × two =