Faiz Ödemeden Ev Sahibi Olmak Mümkün Mü?

Ev sahibi olmak isteyen kişileri fikirlerinden caydırıcı rakamlara ulaşan faiz oranları yüzünden birçok kişi ev sahibi olma hayalini erteliyor. Bankaların uyguladıkları yüksek faiz oranları gayrimenkul fiyatlarını neredeyse yarısı kadar daha arttırıyor ve bu da hem daha uzun bir ödeme dönemi, hem de evin değerinden çok daha yüksek miktarlar ödenmesine yol açıyor.

Ancak son yıllarda yüksek faiz oranları yüzünden ev sahibi olamayan kişiler için birçok yeni uygun ödemeli konut projeleri yapılmakta ve vatandaşların beğenisine sunulmaktadır. Hem devletin, hem özel sektörün sunduğu faizsiz konut projeleri şunlardır:

– Devlet destekli projeler: Devlet desteği ile yapılan ve vatandaşlarına kendi evlerinde oturma imkânı sunan Toki konutları, uygun fiyatları ve kolay ödeme seçenekleri ile herkesi ev sahibi yapıyor. Toki konut projeleri sağladığı avantajlar sayesinde en çok tercih edilen gayrimenkuller arasında liste başı durumdadır. Kira öder gibi kişileri ev sahibi yapan Toki konutları sayesinde kolaylıkla ev sahibi olabilir ve kirada yaşama derdinden kurtulabilirsiniz. Yatırım amaçlı alacağınız Toki konutlarında olması gerekenden çok daha kısa sürede kar etmeye başlayacak ve çok karlı bir yatırıma imza atmış olacaksınız. Çeşitli dönemlerde yapılan indirimler ile gayrimenkullere mevcut değerinden daha da uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

– Özel sektör projeleri: Toki konutlarından ilham alınarak özel sektör tarafından da toplu konut projeleri yapılmaktadır. Toki fiyatlarına göre daha yüksek fiyatlı olan bu projeler de sizleri kira öder gibi ev sahibi yapıyor. Faiz ödemeden ev sahibi olabileceğiniz bu seçenekte birçok ödeme seçeneği de yer almaktadır. Peşin alımlarda gayrimenkulün fiyatında yapılan indirimlerle kar elde edebilirsiniz. Taksitli alımlarda ise bir kaç seçenek bulunmaktadır. Bir kaç aya bölünen eşit taksitlerle ya da belirli bir peşinat ödeyerek sonrasındaki ödemeleri kira rakamlarına böldürebilirsiniz.

Bütçenize göre inşaat firmasıyla yapacağınız anlaşmalara bağlı olarak ödemelerinizi düzenleme imkânınız da bulunuyor. Özel sektörün sağladığı diğer bir avantaj ise inşaat sırasında aldığınız evde istediğiniz değişiklikleri yapabilme imkânıdır. Ek ücretler ödeyerek evinizde istediğiniz şekilde değişiklikler yapabilir ve tamamen kendi zevkinize uygun bir ev sahibi olabilirsiniz.