Faiz Ödemeden Ev Sahibi Olabilir miyim?

Faiz ödemeden ev sahibi olmak, aslında mümkündür. Bu şartları oluşturmak elimizdedir. Faizli kredi seçeneklerinin kullanılmaması, dolayısıyla piyasayı faizsiz sistemlere itecektir. İnancımız için de sakıncalı olan faizli kredi seçenekleri, günümüz şartlarında, faizlerin yükselmesi ile bizi iyice çileden çıkarmaya başladı.

Faizsiz Sistemler

Faizsiz bir sistemin faizli olup olmadığını anlamak için, öncelikle faizi bilmemiz gerekir. Faizin bilinmesi demek, faizsiz sistemlerin farkına varmak demektir. Faiz borç parayı belli bir karla geri almaktır. Osmanlı zamanında tefecilerin yaptığı bir işti. İnsanlara borç para verirlerdi ve belli bir faiz oranıyla alırlardı. Ödeme geciktikçe borç artardı ve en sonunda elindeki malı mülkü vermeye başlardı. Yahudilerin çoğunlukla yaptığı bir iş olan tefecilik, inancımız bakımından kesinlikle yasaklanmıştır.

Faizsiz çalışan özel kurumlar, para satmamaktadırlar. Ev alım satımı yaparak ev sahibi yapmaya çalışmaktadırlar. Bu çalışmalar, günümüzde oldukça gelişmiştir. Hizmet bedeli alan özel kurumlar en ucuz konut projeleri çalışmalarına imza atmaktadır. Faizlerin artması ile birlikte güncel konut projeleri konumuna geçen özel sektör konut projeleri, faiz artırımından etkilenmemektedir. Bu çalışmalarda konut projeleri fiyatları bizim belirleyici etkenlerimiz içerisine girmektedir.

Uygun Taksit Faizsiz Seçenek

Faizsiz ev sahibi olmanız için özel seçenekler sunan özel kurumlar, imece usulü ve hizmet bedeli gibi ücretler almaktadırlar. Kar payı ile çalışan bankalar da vardır. Bu özel sektör firmalarının aldığı ücretler, bankalarla kıyaslanamaz. Faizli kredi veren bankalar 200 liralık evi neredeyse 400 liraya mal etmektedirler. Hizmet bedeli ile çalışan özel kurumlar ise 100 liralık ev için 15-20 lira hizmet bedeli almaktadır. Bu çalışmalar, faizin ne olduğu bilindiği zaman faizsiz olduğu anlaşılacaktır.

Faizin ne olduğu bilinmediği zaman, faizsiz projeleri anlamak mümkün değildir. Belki faizsiz krediler cazip gelebilir ancak uzun vadede düşündüğünüzde ve yaptırımlar hesap edildiğinde, faizli kredi hiç de cazip değildir. İnancımızın kesin yasakladığı faiz, 100 lira borcun 130 lira gibi kesin bir rakamla kesin alınmasıdır. Bu nedenle faizin ne olduğunu tam olarak tespit etmek gerekir. Aracılık parası, kar payı ve ticaret usulleri, faizli sistemlerin dışında kalır. Bütün bunları düşünerek ev almak, bize kar getirecektir.