Evinize Parke Döşerken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Husus

Ev tasarımının bütünlüğünü sağlayan, tamamlayıcı ve dekoratif birer parça olan parkeler, ev tasarımınızın temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle, uzun süre kullanılması için seçilen malzeme, renk ve çeşit önemli detaylardır. Evin genel görünümünde etkisinin çok büyük olduğu inkar edilemez olan parkelerin döşeme sırasında ve sonrasında mutlaka dikkat edilmesi gereken durumları vardır ve kesinlikle göz önünde bulundurulmalıdır. Evinize parke döşerken dikkat etmeniz gereken 10 husus nedir? Sizler için derledik.

birevim

  • Parke çeşidine karar verin; parkeler; masif, lamine ve laminant olarak kullanılan malzemelere göre çeşitlilik göstermektedir. Bu parke çeşitleri hakkında önceden bilgi sahibi olmalısınız; eviniz ve bütçeniz için en doğrusuna karar vermelisiniz.
  • Parke döşenecek zemin önemlidir; kusursuz bir parke döşeme işleminin gerçekleşmesi için zemin mutlaka kuru, yük kaldırabilen, temiz ve pürüzsüz olmalıdır. Mevcut zemin boş ise, parke döşemeden önce yapılması gereken ilk iş temizliktir.
  • Parke döşeme yönü; eğer dileğiniz odanın daha geniş görünmesi yönünde ise parkeleri odanın geniş tarafı yönünde döşemeniz gerekir. Ayrıca parkeyi ışığın yönüne doğru döşemeniz de atlanmaması gereken bir husus.
  • Renk seçimi; parkelerin renginin özellikle duvar rengi ve kullandığınız eşyaların rengi ile uyumlu olması çok önemlidir. Renk belirlerken evinizin ışık alıp almama durumu da göz önünde tutulmalıdır.
  • Parke ölçüleri; parkenin uygulanacağı zeminin ölçüsünün doğru alınması gerekmektedir. Yanlış alınan ölçü parkenin ve hatta evin genel görüntüsünü bozabilir.
  • Döşeme yapılacağı zaman ambalajlarından çıkartılmalıdır; parkeler döşeme öncesinde ambalajlarından çıkartılıp en az 48 saat bekletilmelidir.
  • Mutlaka kurumasını bekleyin; işlem bittikten sonra, parkenin zemine tam olarak yapışmasını sağlamak için üzerine kuru talaş serilmeli ve tutkalın nemi alınmalıdır. En az iki haftalık bir bekleme süresi vardır ve bu süre boyunca parke yüzeyine naylon örtü serilmemelidir.
  • Kullanım kolaylığı; Parke modelini seçerken kullanım kolaylığı olan bir parke seçmenizi tavsiye ederiz. Yalnızca evin görünümüne uyması modeli ve çeşidi seçmeniz için yeterli bir neden değildir.
  • Parke kalınlığı büyük önem taşır; zeminin durumu, ısı yalıtım ihtiyaçları ve hareketin yoğunluğuna göre bir parke kalınlığı seçilmelidir.
  • Kolay temizlenebilir olması; kolay temizlenen parkeler seçip zaman kaybından kurtulabilir aynı zamanda parkenin zarar görmesinin önüne de geçebilirsiniz.
birevim

Leave a Comment

eighteen − 3 =