Ev Sahibi Olmanın Mantıklı Yolu

Faizsiz sistemle ev sahibi olmak, ev sahibi olmanın en mantıklı yoludur. Yapılan konut projeleri, ödeme şeklinin faizsiz olması, günümüzde aranılan en önemli özelliklerden biridir. Banka faizinin ev fiyatı kadar para alması, % 80 vermesi, inanç bakımından sıkıntıları, ödemenin gecikmesi halinde, ödemelere de faiz bindirmesi, ödeme yapılamadığında eve el konulması, banka faizinin oluşturduğu problemlerdir. Ancak günümüzde yeni konut projeleri aradığımız sağlıklı ödeme şekillerini sunmalıdır.

birevim-reklam

Faizsiz Konut Projeleri, Faizin Bilinmesi İle Ortaya Çıkar

Toki çalışmaları, faizsiz proje yapsa da, kısıtlı kişilere yapmaktadır. Genellikle engelliler, gaziler, şehit yakınları ve dul-yetim kimseler, toki konut projeleri çalışmalarından en iyi faydalanan kesimdir. Faizin ne olduğunu bilmek, faizsiz kredi ve projeleri ayırt edebilmek için gereklidir. Bankaların acımasız kredi anlayışı, birçok aileyi mağdur etmiştir. Son zamanlardaki faiz artırımı da bu duruma tuz biber olmuştur.

Faizsiz Sistemler

Bazı özel kurumlar, faizsiz sistem çalışmaları ile birlikte, ev sahibi olmak isteyenlerin ev sahibi olmaları için özel sistemler geliştirmişlerdir. Mesela, hizmet bedeli ile oluşturulan sistemde, senetli veya peşinatsız seçenekler vardır. Evin gerçek bedeli taksitlere bölünüyor. Taksitleri siz belirleyebiliyorsunuz. Buna göre cüz’i bir hizmet bedeli alınıyor. Ev fiyatları oynarsa ne olur? Diye sorarsanız. Ev fiyatları, Türkiye Merkez Bankası verilerine göre güncelleniyor. Güncel ev fiyatlarından ödemelere devam ediyorsunuz. Yani, tam bir kira anlayışı hakim. Bu sistemle faizsiz konut projeleri çalışmalarından faydalanabilirsiniz. Kar payı sisteminde ise, sizin yerinize banka evi satın alıp, size satıyor. İmece usulü ile çalışan kurumlar ise, önceden taksitleri alıyorlar.

Daha sonra belirli tarihlerde çekiliş yaparak ev dağıtımı yapıyorlar. Evi çıkanlar ev taksitlerini evde ödemeye devam ediyor. Bu şekilde, faizsiz ev sahibi oluyorsunuz. Faiz oranlarının artıp azalması sizi etkilemiyor. Faizli ödemelerin hepsi, faiz artışından etkilenmektedir. Bu nedenle, faizsiz konut projeleri günümüz şartlarında tercih edilmektedir. Ev alırken çok araştırıp irdelemek, yıllarınızı kurtarır. Boşuna yıllarca taksit ödemeyin. İlk anda yapacağınız sözleşmeler, anlaşacağınız maddeler, ödeme gücünüz ve ödeme yaptırımları, ev alımında dikkat edilmesi gereken önemli noktalardır. Bu önemli noktaları mantıklı bir şekilde irdelediğiniz zaman, doğru kararı verebilirsiniz.

birevim-sabit-reklam

Leave a Comment

Güvenlik Sorusu

5 x 5?