Ev Kredisi Kimlere Verilir?

Ev almak çok meşakkatli bir süreçtir. Ev almaya karar verdikten sonra alacağımız evin fiyatı önemlidir. Ev alırken bu günkü koşullarda peşin almak hemen hemen imkansız. Tam da bu sebepten banka kredilerine başvurmamız gerekiyor. Peki krediye başvurduğumuzda banka bize onay verecek mi?  Ev Kredisi Kimlere Verilir? Sorusu kolay olduğu kadar yeterince zorlu ve uzun bir süreçten geçiyor. Araştırmada gittiğimizde eğer yeterli koşulları karşılayamıyorsak onay verilmesi imkansız. Bankalar süreci çok sıkı tutuyor. Bu durum hem moralimizi bozar hem de yeni başvurularda işimizi zorlaştırabilir. Krediye başvurmadan önce mutlaka koşulları karşılayıp karşılamadığımıza bakmamız gerekiyor. Peki Ev Kredisi Kimlere Verilir?

birevim

Kredilerde Yaş Sınırlaması

Hayatımızın bir çok aşamasında yaş sınırlamasıyla karşılaşırız. Ev kredisi ya da ihtiyaç kredi vb. işlemlerde de yaş sınırlaması var. Kredilere başvurduğumuzda yeterli görünen yaş sınırlaması 18 yaşından büyük 70 yaşından küçük olmamız gerekiyor. Aksi taktirde ev kredisi almamız imkansız gibi bir duruma bürünüyor.

Ev Kredisinde Peşinat Sınırı

Ev kredisine başvururken önemli başlıklardan biridir. Ev kredisi alırken yeterli peşinata sahip olduğumuz evlerden birini seçmeliyiz. Alacağımız evin %25 ini peşin olarak vermemiz zorunludur. Ev kredisine başvurduğumuzda alacağımız evin en fazla %75 kısmını alabiliyoruz. Yani 300 bin liralık ev alıyorsak 50 bin lirasını peşin olarak vermemiz gerekiyor. Ev Kredisi Kimlere Verilir?Sorusunun önemli cevaplarından biri budur.

Banka Ekspertiz Raporu

Ev aldığımızda taraflar kendi aralarında konuşur ve evin değeri üzerinden anlaşarak el sıkışır. Biz ev kredisi için bankaya başvurduğumuzda alacağımız evin değerini bankaya söyleyip en fazla %75 karşılaması konusunda gerekli evrakları veririz. Bu süreçte banka kendi yeminli ekspertiz çalışanını kredi vereceği eve gönderir ve evin gerçek değeri konusunda ekspertizden gelecek raporu bekler. Siz 300 bin lira olarak el sıkıştığınız eve ekspertiz 250 bin lira eder raporu verebilir. Alacağınız evin değerini karşılar mı mutlaka iyice araştırın.

Kredi Alacağımız Evin Konumu ve Yaşı

Alacağımız evin konumu ve yaşı hem resmi hem de gayri resmi mali değerini etkiliyor. Alacağımız ev merkezimi? Kaç cepheden güneş ışığı alıyor? Ulaşım yoğunluğu nedir? Gibi sorulara vereceklerimiz yanıtlarda evin değerini ortaya koyar.

Böylelikle Ev Kredisi Kimlere Verilir?Sorunun yanıtlarını bulmuş oluyoruz.

birevim

Leave a Comment

three × four =