Ev Kredisi Devredilir mi?

Birçok emek, kazanım, birikim ve uğraş hepsi bir ev alabilmek için. Günümüz koşullarında ev alabilmek gittikçe zorlaşıyor. Nüfus arttıkça yapılaşma alanları genişliyor. Buna rağmen insanlar ev alabilmekte gün geçtikçe zorlaşıyor. İnsanlar aldıkları evleri ipotek ederek kredi çekiyor, faizle borç alıyor ve senet yaparak aldıkları evin borçlarını uzun yıllar boyunca ödemeye çalıyorlar. Bu uzun yıllarda garanti olarak ödememiz gereken bir borç kalıyor.

birevim

Buna eş değer olarak aynı iş yerinde uzun yıllar çalışabileceğimizin garantisi olmaz. İşsiz kaldığımızda da kısa zamanda iş bulma gibi bir garantimiz de olmaz. Bu sebepten hayatlarımız hep çalkantılı riskler arasında kalır. Banka kredisi, senet yâda her ne şekilde borçlanıp evi aldıysak aldık peki borcu ödeyemezsek ne oluyor? Ev elimizden yasal yollarla geri alınıyor. Bu da bizim için telafisi zor olan maddi ve manevi kayıplar haline döner. Borcu ödeyemediğimizde ev için ödenen ve harcanan miktarı geri alabilmek için ne yapabiliriz? Ev borçtan kaynaklı evi yasal yollarla satamayız. Pek aldığımız Ev Kredisi Devredilir mi? Sorusu aklımıza geliyor.

Ev kredisi almak zaten yeterince zor bir süreçtir. Bütün zor süreçleri aşıp ev aldıktan sonra evi ve bütün birikimleri kaybetmek istemeyiz. Ama zararın neresinden dönersen kardır atasözü de bu konuda bir o kadar kıymetli kalıyor. Her şeyi kaybetmektense bir kısmından vaz geçmek mantıklı geliyor. Bu da aldığımız evin ödediğimiz masraflarını ve peşinatını geri alabilmektir. Bunu yolu da evi satmak ve evin üzerine aldığımız krediyi de evi sattığımız kişinin üzerine devretmektir. Peki, Ev Kredisi Devredilir mi? Yani yasal olarak devredilir mi?

Ev kredi kişiye özel gereksinimler göz önüne alınıp uzun vadelere bölerek verilir. Konut kredisi verilirken mevcut koşullar zamanla geçerliliğini yitireceğinden alnın ev kredisi devredilemez. Ev Kredisi Devredilir mi? Sorusunun cevabı hayır almasına rağmen farklı çözümler bulmak mümkündür.

Kredisi Devam Eden Ev Başkasına Nasıl Satılır?

Konut kredisi kullanarak aldığımız ev banka tarafından ipotek konduğu için bir başkasına resmi olarak satılamaz. Ev Kredisi Devredilir mi? Sorusunu yukarıda gerekçelerini sırlayarak yazmıştık yani krediyi bir başkasına devredemeyiz. Sadece tek çözümü var. Evi devralmak isteyen şahıs nakit ödeyerek ya da bir başka bankadan kredi çekerek evin kalan kredi borcunu ödemelidir. Kredisi ödenen evin ipoteği kalkar ve evi satabilirsiniz.

birevim

Leave a Comment

3 + 10 =