Ev Kredisi Almak İçin Ne Lazım?

Bir aile kurmamız gerekiyor. Aile kurarken ise önümüze en önemli kıstas olarak ise ev alma ihtimalimizi değerlendiriyoruz. Malum yıllarca ev kiralarının altında ezilmektense kira öder gibi de olsa kredilere başvurup ev almaya çalışıyoruz. Bunun için ise en çok sorduğumuz soru Ev Kredi Almak İçin Ne Lazım? oluyor. Gelin bu kıstaslara başlıklar altında ele alalım.

birevim

Ev kredisi almak için öncelik koşul 18 yaşını doldurmuş olmamız, 70 yaşını aşmamış olmamız gerekiyor.

Bu koşul kredi taksitlerini ödeme potansiyelimizi ölçme kıstasıdır. Kredi alırken karar verebilme yetisinde olup olmadığımız ölçülür. Bu yaş aralıkları karar verme süreçlerinde kendimize ne kadar hâkim olduğumuzu gösterir. Ev Kredisi Almak İçin Ne Lazım? sorusunun önemli cevaplarından biri budur.

.Banka verdiği kredi ile alacağımız evin toplam değerinin %75 değerini karşılar.

Krediye başvurduğumuzda alacağımız kredi miktarı %75 i geçmez. Geri kalan %25 lik miktarı peşin vermemiz ön koşuldur. Evin fiyatının %25 ini peşin veremezsek istediğimiz krediyi alamayız.

Yeminli expertiz koşulu

Banka alacağımız evin istediğimiz kredi miktarını karşılayacak değerde olup olmadığını araştırır. Bu araştırma için ise kendi bünyesinde çalıştırdığı expertiz çalışanlarını görevlendirir.

Bu ön koşulların dışında alacağımız evin krediye uygun olup olmadığını araştırmamız gerekiyor.

Ev Kredisine Uygun Olan Evlerin Özellikleri Nelerdir?

Ev Kredisi Almak İçin Ne Lazım sorusunun genel cevaplarını sıralayalım…

. Almak istediğimiz ev henüz bitmemiş inşaat aşamasındaysa kat irtifakına bakılır. Alacağımız ev bitmiş ise kat mülkiyeti tapusu var mı ona bakılır.

. Alacağımız ev tamamlanmış fakat kat mülkiyeti yoksa iskân alınmış mı ona bakılmalıdır. İskân alınıp alınmadığına bulunan belediyeden bakılabilir.

. Alacağımız evin yaşı kredi başvurusu aşamasında çokta önemli değil, bu süreçte asıl önemli olan evin durumudur. Bu koşulu ölçmek için banka yeminli expertiz çalışanını görevlendiriyor.

Ev almak için krediye başvurduğumuzda yukarıda yazdığımız kişisel ve genel şartları yerine getirmiş durumda olmamız gerekiyor. Bu koşullarını yerine getiremezsek konut kredisine başvurduğumuzda uygun koşulları yerine getirmemiş oluruz. Bu koşulları yerine getiremezsek istediğimiz konut kredisini alamayız. Artık Ev Kredisi Almak için Ne Lazım? soruna yanıt bulmuş oluyoruz.

birevim

Leave a Comment

3 × three =