Ev Almanın En Doğru Yolu Hangisidir?

Bir ev satın almak en önemli kararlardan biridir ve çoğumuzun hayatına büyük olasılıkla ana yatırımdır ve yine de aynı hatalar çok sık yapılır. Bir ev satın almak, büyük bir ekonomik çaba sarf etmek anlamına gelir ve bazen hayatın önemli bir parçası için taahhüt edilir.

birevim

Her ülkedeki emlak piyasasının kendine has özellikleri olsa da satın alma işlemini kapatmadan önce alınması gereken önlemler benzerdir.

Aynı hataların tekrar tekrar tekrarlanmasıdır çünkü süreç, gerçekten ne kadar ödeyebileceğinizden, sizin için hangi mülkün en iyisi veya hangisinin en iyi ipotek kredisi olduğuna kadar her aşamada kararlar içerir.

Atmanız gereken ilk adım, komisyon ve kredi açma masrafları, değerlendirme, peşinat, kayıt masrafları ve aylık ödemeler gibi bunun gerektirdiği masrafları karşılayacak yeterli bütçeye sahip olup olmadığınızı doğrulamaktır. Taşınma gibi diğer masrafların yanı sıra konut kredinizin süresini de karşılamalısınız.

Alıcıların genellikle içine düştüğü ilk tuzak nedir? Aylık bütçe limitinizi hesaplayın.

Bu gerçek bir tuzak çünkü yapılması çok basit bir şey olduğu için hata yapmak çok kolay. Ve uzmanların önerdiği “% 30 kuralı” o kadar da iyi bilinmemektedir. % 30 kuralı, ipotek kredisi için bankaya ödeyeceğiniz aylık tutarı hesaplamak ve harcanabilir gelirinizin% 30’unu aşmasını önlemekle ilgilidir. Hata ise % 30’unun aylık maaşınızın% 30’unu ifade ettiğini düşünmektir.

İpotek kredisi demişken ev almak için sizce en avantajlı yol hangisidir?

Bir ev satın almadan önce dikkate alınması gereken başka birçok öğe var.

Bunlardan biri konum. Bir ev satın aldığınızda, sadece “ev” satın almıyorsunuz, aynı zamanda bulunduğu yeri, onu çevreleyen her şeyi, güvenlik, ulaşım, okullar (çocuğunuz olmasa bile) gibi faktörler dâhil satın alıyorsunuz, çünkü sonunda mülk, gelecekte satabileceğiniz bir yatırımdır.

Kredisiz ev sahibi olmak istiyorsanız kullanabileceğiniz sistemlerden biri faizsiz sistemledir. Faizsiz sistemlerde küçük taksitlerde ev sahibi olabilirsiniz.  Küçük taksitlerin yanı sıra farklı avantajları da mevcut! Kredisiz, peşinatsız, faiz ödemeden, hızlı, kolay ve ekonomik şekilde ev sahibi olabilirsiniz.

Kira öder gibi ev sahibi olabileceğiniz sistemde almak istediğiniz ev ne kadarsa sizde o kadarlık bir tutar ödersiniz.

Yüksek taksit, vade farkı, faiz, peşinat ve kredi faizi gibi yükleriniz bulunmaz.

Kredisiz Ev Alma Şartları Nelerdir?

  • Kredisiz ev satın almak için başvuru yapacağınızda öncelikle almak istediğiniz evin tutarını belirleyin. Uzmanlar, ev alma aşamasında bize ne kadar baskı yaparlarsa yapsınlar, bunun büyük bir fırsat olduğunu ve hemen satın almazsanız kaybedebileceğinizi söyleyerek, herhangi bir karar vermeden önce karşılaştırma yapmanızı tavsiye ediyorlar.
  • Her ay düzenli taksit tutarlarınızı belirleyin.
  • 18 yaşını aşmış her Türkiye cumhuriyeti vatandaşı başvuru yapabilir.

Bir evin belirli bir alanda uygun olup olmadığını belirleyen çeşitli faktörler vardır, örneğin; iş merkezlerine, okullara ve hastanelere yakınlık, eğer halka açık rekreasyon alanları, self servis mağazalar, ulaşım yolları, riskli alanlar vb.

Faizsiz bir şekilde ev sahibi olmanın hayalini kuran insanlar faizsiz konut projeleri ile yakından ilgilenmektedir. En uygun konut projeleri ile insanları bir çatı altında toplayan ve faiz, vade farkı almayan bazı işletmeler bulunmaktadır. İnsanlara en iyi hizmeti vererek onları ev sahibi yapabilmenin gururunu yaşamaktadırlar. Faiz kullanmak istemeyen pek çok insan bu yolu tercih etmektedir.

Bankalardan faiz oranları yüksek kredi kullanmak istemeyenler için ideal bir yöntemdir. Günümüz şartları değerlendirildiğinde faizsiz konut sahibi olmak çok zor gibi görülse de bazı şartlar yerine getirilerek artık bu mümkün olmaktadır. Ara ödemeler olmadan her ay yüzlerce aile kendi evinde oturmaya başlamaktadır. El birliği sistemi adı verilen bu yöntemler maddi durumu zayıf ya da orta halde olanların yüzünü güldürmektedir.

BU SİSTEM NASIL İŞLEMEKTEDİR?

Kadınların altın günlerine benzetilen bu yöntemde ev almak isteyenler uygun konut projeleri kapsamında bir araya getirilmektedir. Her ay grup içinde toplanan paralar ile bir ev alınabilmektedir. Böylece bir kişi ev sahibi olmaktadır. Peşinat vererek ya da vermeden de bu sisteme dahi olmak mümkündür. Çekilişli sistem adı altındaki bu yöntemde taksitleri zamanında ödemeniz gerekmektedir.

BU SİSTEMDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

Herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Faizsiz ev sahibi olmak isteyen herkes ama herkes bu sisteme dahi olabilmektedir. Gelirinizin düşük ya da yüksek olmasının da bir önemi bulunmamaktadır.

FAİZSİZ PROJELER İLE İSTENİLEN EV ALINABİLİR Mİ?

İstenilen her yerden hatta Türkiye’nin neresinde olursa olsun ev alınabilmektedir. Almak istediğiniz evi kendiniz belirleyebilirisiniz.

ÖDEME TAKSİTLERİ SABİT Mİ?

Bu tarz ev alma yöntemlerinde ödeme seçenekleri sabit ya da değişken olmaktadır. Ama bu duruma müşteri karar verebilmektedir.

KAÇ AY TAKSİT YAPMA HAKKI BULUNMAKTADIR?

Bu yöntem ile ev sahibi olmak isteyenler 160 aya kadar vade seçeneği kullanabilirler.

ÖDEMELER NASIL YAPILIR?

Elden tahsilat yapma gibi bir durum söz konusu değildir. Verilen banka hesaplarına ödemeler yapılabilmektedir.

YURT DIŞINDA YAŞAYANLAR BAŞVURUDA BULUNABİLİR Mİ ?

Bu konuda da bir sınırlama yoktur. İsteyen herkes istediği ülkeden başvuru yapabilmektedir. Faizsiz olarak ev sahibi olabilmeyi sağlayan bu mükemmel yönteme yurt dışından da başvuru yapılabilmektedir.

birevim

5 Comments

  • Açıkçası imkana bağlı bir durum, biraz paranız varsa gerisini cazip kredi seçenekleriyle alabilirsiniz, peşinatınız yoksa peşinatsız ev sahibi yapan kurumlardan alabilirsiniz

  • İmkana göre peşinat verip gerisini krediyle veya faizsiz ev alımı yapmak bence en makulu

  • Ev almanın bir çok seçeneği var ve bence de en güzeli faizsiz almak ama güven sorunu yaşıyorum bende

  • Ev almanın en doğru yolu bütçenize uygun taksitle ödeyebileceğiniz bir ev bulmaktır bence

Leave a Comment

five × 3 =