Ev Alırken Yüksek Faize Son!

Gerek banka kredileri, gerekse taksitli konut kampanyalarında ev sahibi olmak isteyen kişilerin en büyük korkularının başında yüksek oranlı faizler yer alır. Ekonomik dalgalanmalar ve döviz kurundaki değişiklikler faiz oranlarına yansır ve bu da ödeme tutarlarının zaman içerisinde yükselmesine neden olur. Alınmak istenilen konutun fiyatının neredeyse yarısı kadar daha artmasına neden olan faiz oranları yüzünden ne yazık ki birçok kişi ev alma hayallerini ertelemektedir.

Son yıllarda devletin inşat sektörünü canlandırmak ve ekonomiyi hareketlendirmek için yürüttüğü konut projeleri bu sektörü canlandırmış ve özel firmaları da bu yönde atılımlar yapmaya özendirmiştir. Faiz oranı uygulanmadan evin mevcut değeri üzerinden yapılan taksitli ödeme seçenekleri ile ev sahibi olmak isteyen herkes bu hayalini gerçekleştirme fırsatı bulmuştur. Her bütçeye uygun ödeme koşullarına sahip bu toplu konut projeleri ile faiz ödemeden ev sahibi olabilirsiniz. Bu projelerin ödeme seçenekleri şu şekildedir;

– Peşin ödemeler: Tüm konut alımlarında en karlı ödeme şekli peşin ödemelerdir. Yapılan pazarlıklar sayesinde evin mevcut değerinde ciddi indirimler yapılma imkanı vardır. Bu sayede ev alımı oldukça karlı bir şekilde gerçekleşebilir ve ev için ayrılan bütçede tasarruf edilebilir.

– Taksitli ödemeler: Toki konut projeleri faiz ödemeden, taksitle ev sahibi olmak için günümüzde en çok tercih edilen projelerin başında yer almaktadır. Özellikle orta gelir düzeyine sahip kişiler tarafından tercih edilen TOKİ konutları, faizsiz ve uygun ödeme koşulları ile tercih sırasında listenin en üstünde yer almaktadır. Evin mevcut değeri üzerinden uzun vadede eşit taksitlerle hazırlanan ödeme planı ile kolaylıkla ev sahibi olabilirsiniz. Ortalama bir kira bedeli değerinde olan taksitler kişilerin bütçesine göre de ayarlanabilmektedir. TOKİ konutlarından ilham alan bazı özel sektör firmaları da aynı ödeme seçenekleri ile kişilere ev sahibi olma imkanı tanımaktadır. Belirli bir peşinat ödemesinden sonra kalan tutar eşit taksitlere bölünerek ödeme kabul edilmektedir. Firma ile yapılan özel sözleşmelerle kişilerin hakları karşılıklı olarak korunur.

Bu ödeme seçeneklerinin dışında bazı bankalar çeşitli kampanya dönemlerinde veya özel müşterilerine faizsiz kredi imkanı da sunmaktadır. Ancak bu kredilerin ödemeleri kısa dönemde yapılmaktadır.