Ev Alırken Faiz Ödemek Zorunda Değilsiniz!

Ev sahibi olmak isteyen kişilerin en büyük korkularından birisi ne yazık ki yüksek faizli krediler ve ödeme seçenekleri. Özellikle orta gelire sahip olan kişiler ev almak için banka kredilerine veya özel şirketlerin konut kampanyalarına başvurmaktadırlar. Ancak bu seçeneklerde ne yazık ki yüksek faiz oranları uygulanmakta ve alınmak istenilen ev mevcut değerinin çok daha üzerinde bir rakama mal olmaktadır. Bu da ev sahibi olmak isteyen kişiyi zarara uğratan ve bütçesini oldukça sarsan bir durumdur.

Ancak devletin, kooperatiflerin ve bazı özel firmaların yaptıkları konut projeleri ile faiz ödemeden ev sahibi olabilirsiniz. Bu konut fırsatları şu şekildedir;

– Toki konutları; Devlet desteği ile yapılan Toki konutları, uygun fiyatları, kolay ödeme seçenekleri ve faizsiz rakamlarıyla isteyen herkesi ev sahibi yapıyor. Toki konut projeleri ile özellikle düşük bir gelire sahip olan ve kirada oturan herkes ev sahibi olabilir. Kira öder gibi ödemelerin yapıldığı ve uzun vadeye bölünebilen, bütçeye göre ayarlanan ödeme seçenekleri ile siz de kolaylıkla ev sahibi olabilirsiniz. Günümüzde yatırımcılar tarafından da en çok çok tercih edilen faizsiz konut projeleri arasında Toki konutları ilk sırada yer almaktadır.

– Kooperatifler; Faiz ödemeden ev sahibi olabilmek için diğer bir seçenek ise kooperatif projeleridir. İnşaat başlamada katıldığınız kooperatife sözleşmede belirlenen zamanlarda ödeme yaparak, bütçenizi zorlamadan ev sahibi olabilirsiniz. Kooperatife inşaat başladıktan sonra da dahil olma imkânınız bulunuyor ancak inşaatın tamamlanma sürecine göre fiyatlarında yükseleceği durumu göz ardı edilmemesi gereken bir konudur.

– Özel konut projeleri; Özel inşaat firmalarının yaptığı toplu konut projeleri de size faiz ödemeden ev sahibi olma imkânı sunuyor. Toki konutlarından ilham alınarak yapılan bu projelerle aynı ödeme seçenekleri ile sahip olabilirsiniz. Toki konutlarına göre fiyatların biraz daha yüksek olduğu özel projelerde genellikle peşinat ödemesi de alınmaktadır.

Bu konut projelerinin dışında bazı bankalar da faizsiz kredi imkânları sunmaktadır. Ancak bu kredilerin geri ödeme süreleri oldukça kısadır ve bir kaç eşit taksitte ödenmektedir. Faizsiz kredi kullanabilmek için iyi bir kredi notunuzun ve bankadaki referansınızın iyi olması gerekmektedir. Bu koşulları sağladığınız zaman kolaylıkla faizsiz konut kredisi kullanıp kolaylıkla ev sahibi olabilirsiniz.