Ev Alırken Faiz Ödemek Zorunda Değilsiniz!

Ev sahibi olmak isteyen kişilerin en büyük korkularından birisi ne yazık ki yüksek faizli krediler ve ödeme seçenekleri. Özellikle orta gelire sahip olan kişiler ev almak için banka kredilerine veya özel şirketlerin konut kampanyalarına başvurmaktadırlar. Ancak bu seçeneklerde ne yazık ki yüksek faiz oranları uygulanmakta ve alınmak istenilen ev mevcut değerinin çok daha üzerinde bir rakama mal olmaktadır. Bu da ev sahibi olmak isteyen kişiyi zarara uğratan ve bütçesini oldukça sarsan bir durumdur.

birevim-reklam

Ancak devletin, kooperatiflerin ve bazı özel firmaların yaptıkları konut projeleri ile faiz ödemeden ev sahibi olabilirsiniz. Bu konut fırsatları şu şekildedir;

– Toki konutları; Devlet desteği ile yapılan Toki konutları, uygun fiyatları, kolay ödeme seçenekleri ve faizsiz rakamlarıyla isteyen herkesi ev sahibi yapıyor. Toki konut projeleri ile özellikle düşük bir gelire sahip olan ve kirada oturan herkes ev sahibi olabilir. Kira öder gibi ödemelerin yapıldığı ve uzun vadeye bölünebilen, bütçeye göre ayarlanan ödeme seçenekleri ile siz de kolaylıkla ev sahibi olabilirsiniz. Günümüzde yatırımcılar tarafından da en çok çok tercih edilen faizsiz konut projeleri arasında Toki konutları ilk sırada yer almaktadır.

– Kooperatifler; Faiz ödemeden ev sahibi olabilmek için diğer bir seçenek ise kooperatif projeleridir. İnşaat başlamada katıldığınız kooperatife sözleşmede belirlenen zamanlarda ödeme yaparak, bütçenizi zorlamadan ev sahibi olabilirsiniz. Kooperatife inşaat başladıktan sonra da dahil olma imkânınız bulunuyor ancak inşaatın tamamlanma sürecine göre fiyatlarında yükseleceği durumu göz ardı edilmemesi gereken bir konudur.

– Özel konut projeleri; Özel inşaat firmalarının yaptığı toplu konut projeleri de size faiz ödemeden ev sahibi olma imkânı sunuyor. Toki konutlarından ilham alınarak yapılan bu projelerle aynı ödeme seçenekleri ile sahip olabilirsiniz. Toki konutlarına göre fiyatların biraz daha yüksek olduğu özel projelerde genellikle peşinat ödemesi de alınmaktadır.

Bu konut projelerinin dışında bazı bankalar da faizsiz kredi imkânları sunmaktadır. Ancak bu kredilerin geri ödeme süreleri oldukça kısadır ve bir kaç eşit taksitte ödenmektedir. Faizsiz kredi kullanabilmek için iyi bir kredi notunuzun ve bankadaki referansınızın iyi olması gerekmektedir. Bu koşulları sağladığınız zaman kolaylıkla faizsiz konut kredisi kullanıp kolaylıkla ev sahibi olabilirsiniz.

Faiz Ödemeden Ev Sahibi Olabilir miyim?

Faiz ödemeden ev sahibi olmak, aslında mümkündür. Bu şartları oluşturmak elimizdedir. Faizli kredi seçeneklerinin kullanılmaması, dolayısıyla piyasayı faizsiz sistemlere itecektir. İnancımız için de sakıncalı olan faizli kredi seçenekleri, günümüz şartlarında, faizlerin yükselmesi ile bizi iyice çileden çıkarmaya başladı.

Faizsiz Sistemler

Faizsiz bir sistemin faizli olup olmadığını anlamak için, öncelikle faizi bilmemiz gerekir. Faizin bilinmesi demek, faizsiz sistemlerin farkına varmak demektir. Faiz borç parayı belli bir karla geri almaktır. Osmanlı zamanında tefecilerin yaptığı bir işti. İnsanlara borç para verirlerdi ve belli bir faiz oranıyla alırlardı. Ödeme geciktikçe borç artardı ve en sonunda elindeki malı mülkü vermeye başlardı. Yahudilerin çoğunlukla yaptığı bir iş olan tefecilik, inancımız bakımından kesinlikle yasaklanmıştır.

Faizsiz çalışan özel kurumlar, para satmamaktadırlar. Ev alım satımı yaparak ev sahibi yapmaya çalışmaktadırlar. Bu çalışmalar, günümüzde oldukça gelişmiştir. Hizmet bedeli alan özel kurumlar en ucuz konut projeleri çalışmalarına imza atmaktadır. Faizlerin artması ile birlikte güncel konut projeleri konumuna geçen özel sektör konut projeleri, faiz artırımından etkilenmemektedir. Bu çalışmalarda konut projeleri fiyatları bizim belirleyici etkenlerimiz içerisine girmektedir.

Uygun Taksit Faizsiz Seçenek

Faizsiz ev sahibi olmanız için özel seçenekler sunan özel kurumlar, imece usulü ve hizmet bedeli gibi ücretler almaktadırlar. Kar payı ile çalışan bankalar da vardır. Bu özel sektör firmalarının aldığı ücretler, bankalarla kıyaslanamaz. Faizli kredi veren bankalar 200 liralık evi neredeyse 400 liraya mal etmektedirler. Hizmet bedeli ile çalışan özel kurumlar ise 100 liralık ev için 15-20 lira hizmet bedeli almaktadır. Bu çalışmalar, faizin ne olduğu bilindiği zaman faizsiz olduğu anlaşılacaktır.

Faizin ne olduğu bilinmediği zaman, faizsiz projeleri anlamak mümkün değildir. Belki faizsiz krediler cazip gelebilir ancak uzun vadede düşündüğünüzde ve yaptırımlar hesap edildiğinde, faizli kredi hiç de cazip değildir. İnancımızın kesin yasakladığı faiz, 100 lira borcun 130 lira gibi kesin bir rakamla kesin alınmasıdır. Bu nedenle faizin ne olduğunu tam olarak tespit etmek gerekir. Aracılık parası, kar payı ve ticaret usulleri, faizli sistemlerin dışında kalır. Bütün bunları düşünerek ev almak, bize kar getirecektir.

birevim-sabit-reklam

Leave a Comment