Ev Alırken Faiz Ödeme Derdi Bitiyor!

Yüksek banka faizleri ev almak isteyen kişiler için adeta bir kâbus olmuş durumdadır. Ekonomideki dalgalanmalar ve dövizdeki sert yükselişler yüzünden ne yazık ki faiz oranları da artmakta ve ev sahibi olmak isteyen kişileri olumsuz etkilemektedir. Bankaların uyguladıkları faiz oraları yüzünden ev sahibi olma hayalini erteleyen kişiler için birçok yeni imkân bulunmuş ve kişilerin beğenisine sunulmuştur. Bu imkânlar şu şekildedir:

birevim

– Kira öder gibi yapılan ödemeler: Özellikle toplu konut projeleri tarafından yapılan bu uygulama sayesinde kişiler faiz ödemeden ödemelerini kolaylıkla yaparak ev sahibi olabilmektedir. Hem devlet destekli Toki konut projeleri, hem de özel sektörün yaptığı konut projelerinde bu ödeme seçeneklerini uygulamaktadır. Özel sektördeki yapılan ödemelerde öncesinde peşinat istenmekte ve bir miktar ön ödeme yapılması talep edilmektedir. Ancak faiz uygulaması yapılmamakta ve kişiler uygun fiyatlarla ev sahibi olma imkânına sahip olmaktadır.

– Bir kaç eşit taksitle yapılan ödemeler: Özellikle özel sektördeki konut projeleri bu uygulamayı yapmaktadır. Faiz oranı uygulamadan hatta bazen indirim de uygulanarak ödemeler bir kaç eşit takside bölünmekte ve kolaylıkla yapılabilmektedir. Buradaki ödeme insiyatifleri alıcılar ve firmalar arasında esnek durumda olup, tarafların karşılıklı anlaşmasına bağlıdır. Toki konutlarında da bu ödeme biçimi uygulanabilmektedir. Ancak özel sektörde yapılan indirim oranları uygulanmamaktadır.

– Peşin ödemeler: Hem özel sektör, hem de devlet destekli projelerdeki konutlar alınırken en karlı ödeme biçimi nakit olarak yapılan ödemelerdir. Peşin alımlarda yapılan pazarlıklar sayesinde gayrimenkul değerinin çok altında rakamlara alınabilir. Bu sayede bütçenizde fazladan kar elde etme imkânı sağlarsınız. Özellikle özel sektördeki yapılan pazarlıklar sayesinde istediğiniz gayrimenkule çok uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Tüm bu ödeme seçeneklerinin dışında bazı bankalar müşterilerine faizsiz kredi imkânı da sunmaktadır. Burada önemli olan konu ise kredi notunuzun yüksekliği ve geçmişte herhangi bir vergi borcunuzun bulunmamasıdır. Bu özellikleri sağladığınız takdirde bankanızla yapacağınız özel anlaşmalar sayesinde faizsiz kredi alabilirsiniz. Çeşitli dönemlerde yapılan bu kampanyaları bankanızın kaynaklarından takip edebilir, müşteri temsilcilerinden bilgi alabilirsiniz. Konut sektöründe sağlanan ödeme kolaylıkları ile herkes ev sahibi olabilir ve kira derdinden kurtulabilir.

birevim

Leave a Comment

10 − 4 =