Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev almak ülkemiz şartları altında biraz zorlu olabilir. Özellikle büyük şehirlerde kiraların yüksek olması, insanlar için bunaltıcı ve maddi olarak yıpratıcı bir durumdur. Bu süreçte elbette dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılar vardır.

birevim

Konut Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Bu konuda şu detayları sizlerle paylaşabiliriz:

  • Öncelikle bütçenizi belirlemeli ve bütçenize uygun mevkileri çıkarmalısınız.
  • Bu mevkilerde yer alan konut projeleri arasından size uygun olanları liste olarak yapmalısınız.
  • Bu projelerin teknik yeterlilikleri, depreme dayanıklı olmaları gibi ayrıntıları önden kontrol etmelisiniz. Fore kazık yöntemi kullanılıyorsa, teknik olarak bu yöntemin bölge için ne kadar yeterli olduğuna bakabilirsiniz.
  • Bölgede olan projelerin emsal değerlerini incelemeli ve proje uygunluklarına bakmalısınız.
  • İstediğiniz daire tipine göre bir ödeme planı oluşturmanız gerekecektir. Bu ödeme planı konusunda size destek sağlayacak firmaları tercih edebilirsiniz.
  • Genelde ödemeler konusunda yüzde otuz peşinat ve yüzde yetmişe kadar banka kredisi sistemi uygulanmaktadır. Bu genel bir yöntemdir. Firmalar peşinat kısmı ile oynayabilmektedir. Yüzde on peşinat verip yüzde yirmisini çeşitli ara ödemeler ya da aylık ödemeler ile yapabilirsiniz.
  • Güncel konut projeleri konusunda lansman dönemlerini takip edebilirsiniz. Genelde bu dönemlerde fiyatlar daha çok daha uygun olmaktadır. Proje belli bir aşamaya geldikten sonra fiyatlar daha da yükselmektedir. Bu nedenle uygun fiyatları değerlendirebilirsiniz.
  • Lansman dönemlerinde tapuların kat irtifaklarının kurulma durumu söz konusu değildir. Bu nedenle lansman döneminden alınan dairelerin direkt firmaya güvenerek alındığını unutmayın. Elbette elinizde sözleşmeniz vardır; ancak ne olursa olsun mağdur olmamak için bu noktada seçtiğiniz firmaya önem vermelisiniz.
  • Kredili alım yapacaksanız faiz uygulamaları önemlidir. Faiz için uygun seçenekler sunan ve banka alternatiflerine sahip olan şirketleri seçebilirsiniz. Bir proje ne kadar çok banka ile çalışıyorsa, bu proje o kadar güvenilirdir. Bu nedenle çalışılan bankaların çeşitliliği, sunulan olanaklar gibi ayrıntılara dikkat etmeniz gerekir.

Düşük Bütçeli Konutlar

Ucuz konut projeleri mevki olarak biraz uzaklarda olabilir; ancak bütçenize uygun seçenekler bulursanız bunları değerlendirebilirsiniz. Sonuçta projelerin olduğu yerler, zaten kısa zaman içinde gelişim göstermektedir. Bu nedenle özellikle yatırım yapmak istiyorsanız, daha uygun olan bu projeleri değerlendirebilirsiniz.

birevim

Leave a Comment

20 − eight =