Emlak Vergisi Ödemelerinde Online Ödeme Kolaylığı

Ev ve iş yerleri olan, aynı zamanda emlak vergisi mükellefi olarak değerlendirilen kişiler için online ödeme kolaylığı geliştirilmiştir. 2020 yılının ilk taksit ödemesi mayıs ile beraber başlamış bulunmaktadır. Arsa, bina ve arazi gibi taşınmazlardan emlak vergisi her sene alınmaktadır. 31 Mayıs Pazar günü ile beraber emlak vergisinin ilk taksitinin ödeme süresi dolmaktadır. Zamanında ödeme yapmayan mükellefler, emlak vergilerini geciktirdikleri her ay için vergilerine %2 gecikme faizi uygulandığını görmektedirler. Emlak vergisi mükellefi olanların vergi ödemelerini son güne bırakmamaları yetkililer tarafından tavsiye edilmektedir.

birevim

Emlak Vergisi Ödeyecek Olanlar Kimlerdir?

Bir binanın maliki veya var ise intifa hakkı sahibi olan kişi emlak vergisini ödemektedir. Binanın malikinin veya intifa hakkı sahibinin olmaması halinde; binaya malik gibi tasarruf edenlerden emlak vergisi talep edilmektedir. Paylı mülkiyet durumunda olan binalarda; malikler hisseleri ile aynı oranda mükellef olarak görünmektedirler. Elbirliği mülkiyetlerde malikler, vergiden müteselsilen sorumlu olarak sayılmaktadırlar.

Emlak Vergisinden Kimler Muaftır?

Emlak vergisinden muaf olabilecek kişiler aşağıda listelenmiştir:

 • Herhangi bir geliri olmayan bireyler, emlak vergisinden muaf tutulmaktadırlar.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan aylık haricinde herhangi bir geliri olmayan emeklilerden emlak vergisi talep edilmemektedir.
 • Gaziler, emlak vergisinden muaf tutulmaktadırlar.
 • Engelli bireylerden emlak vergisi talep edilmemektedir.
 • Şehit yakınlarının emlak vergisi ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır.
 • Dul ve yetim bireylerden emlak vergisi talep edilmemektedir.
 • İşsiz bireylerin emlak vergisi ödeme zorunlulukları bulunmamaktadır.

Emlak Vergisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Emlak vergisinin nasıl hesaplandığı, özellikle emlak vergisi ödeyecek olan bireyler tarafından sıkça merak edilen bir konudur. Emlak değerleri 4 yıllık periyotlarda belirlenmektedir ve bunu takdir komisyonları üstlenmektedir. 2017 senesinde takdir komisyonları tarafından belirlenmiş olan emlak değerleri, 2021 yılına kadar geçerliliğini korumaktadır. Ara yıllarda tespiti gerçekleştirilen rakamlar ise yeniden değerleme oranı olarak eklenmektedir. 2020 yılı için yeniden değerleme oranına bakıldığında; %22.58 olduğu görülmektedir. Yeniden değerleme oranının yarısı üzerinden artırım yapılarak emlak vergisi hesaplanmaktadır. Hesaplanan emlak vergilerinin ödemeleri ise; e-devlet sistemi aracılığı ile yapılabilmektedir.

birevim

5 Comments

 • Emlak vergisini online ödeme seçeneği gerçekten çok iyi artık vergi dairesine gitmeden halledebilmek çok iyi oluyor

 • Online ödeme yapmaları çok kolay fırsat olmuş, bütün vergilerimi online ödüyorum 🙂

 • Vergilerin online ödenmesi gerçekten çok iyi çünkü pandemi sürecinde vergi dairesine gitmek çok sıkıntı oluyor

 • Emlak vergisi için online sistem olması gereken birşeydi gerçekten güzel olmuş 🙂

Leave a Comment

five × four =