Birikim Yaparak Hedeflerimize Ulaşabiliyor Muyuz?

İnsanların yaşamları boyunca hedefledikleri bir takım farklı şeyler bulunmaktadır. İyi bir ev ya da araba sahibi olmak, belli yerlerde tatil yapmak ya da eğitim derecesinin yükseltilmesi, en çok hedeflenen şeylerden biridir. Birikim yapmak ise günümüz şartlarına göre hedeflere erişim sağlanması için atılması gereken ilk adımlardan biridir. Pek çok kimse küçük birikimler neticesinde hayallerine ulaşmanın zor olduğunu düşünmektedir. Ancak birikimle hedeflere ulaşmak için doğru şekilde hareket edilmesi sayesinde çok beklemeden hayallerin gerçek olması mümkündür. Bunun için işe, nasıl birikim yapılacağının bilinmesi ve karar verilmesi ile başlanmalıdır.

birevim

Hedeflere Ulaşmak İçin Nasıl Birikim Yapılmalı?

Doğru birikim yapmak, birikim yaparken nasıl hareket edileceğini bilmek, hedeflere ulaşabilmek açısından oldukça önemlidir. Bu bağlamda öncelikle gelirler ve giderler hesaplanmalıdır. Pek çok kimse fark etmemesine karşın hayatlarında gereksiz harcamamalar yapmaktadır. Gereksiz harcamalardan kaçınmak için her ay gelirin %10’luk ya da %20’lik kısmının bir yerde biriktirilmesi önerilmektedir. Bu para yokmuş gibi varsaymak hedeflere erişim için etkili çözüm önerilerindendir. Gereksiz harcama kalemleri yüksek olan kimseler, aylık birikimlerini %20’nin üzerine de çıkarabilmektedir. Ayrıca özellikle son yıllarda birikim için tasarruf şarttır. Tasarruf ise öncelikle evde başlamaktadır.

Birikim Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Birikim konu başlığı altında tasarruf olmazsa olmazlar arasında bulunmaktadır. Bireyler tasarruf için öncelikle faturalarını azaltmaya çalışmalıdır. Ülkemiz vergiler konusunda yüksek rakamlara sahip olduğu için gereksiz elektrik ya da su gibi kullanımların ortadan kaldırılması halinde büyük bir artı elde edilmektedir. Birikim yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında belli bir seviyeye gelindiğinde pes etmemek de bulunmaktadır. Örneğin pek çok kişi ev almak için para biriktirmeyi tercih etmektedir. Ancak birikimler araba almaya yetecek boyuta geldiğinde paralarını araba almak için kullanamaya karar veren kimselerin sayısı da az değildir. Bu tip ihtimalleri ekarte edebilmek için biriktirilen miktarların bankada tutulması olanaklar kapsamındadır. Ayrıca birimlerin aylık düzenli bir şekilde devam edebilmesi için harcamaların kontrollü yapılması da şarttır. Bunun için ihtiyaç duyulmadığında alışveriş merkezlerine gidilmemesi de önemlidir.

birevim

Leave a Comment

two × 4 =